Zobacz wideo: Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy
Nowe, korzystniejsze przepisy dla wybranych grup pracowników obowiązują od 5 września br. Od tej pory zatrudnieni w podmiotach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Na 100 proc. chorobowego może też liczyć straż gminna i ochotnicy straży pożarnej.
- Prawo do 100 proc. świadczenia przysługuje uprawnionym osobom, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych - zaznacza Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zasiłek chorobowy 100 proc. Kiedy należy się wyrównanie
Czy medycy, strażacy ochotnicy i strażnicy gminni mogą liczyć na wyrównanie zasiłku chorobowego z 80 do 100 proc.?
Jak najbardziej, ale nie następuje to z urzędu. Muszą złożyć wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca lub zleceniodawca, wniosek należy przekazać do nich. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w ZUS. Może to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych. Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłku, przekazuje do ZUS odpowiednio druk Z-3 lub Z-3a, a prowadzący działalność ZAS-53. We wniosku należy m.in. potwierdzić, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie ubezpieczonego potwierdzające, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19.
- W przypadku osób wykonujących zadania członka ochotniczej straży pożarnej dodatkowo trzeba dołączyć oświadczenie, że niezdolność do pracy lub poddanie kwarantannie, izolacji powstało w związku z wykonywaniem zadań członka ochotniczej straży pożarnej - mówi Krystyna Michałek.
Nie przegap
Zasiłek chorobowy 100 proc. Kto dostanie więcej pieniędzy
Na 100 proc. chorobowego też liczyć zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku nowe przepisy obowiązują od 29 listopada br.
Pracodawca lub zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, przekazuje w ciągu 7 dni do ZUS druk Z-3 lub ZUS Z-3a. Prowadzący działalność gospodarczą do wniosku o zasiłek ZAS-53 dołączają scan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia.
