Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w L4 - 100 proc. zasiłku chorobowego. Sprawdź, kto dostanie więcej pieniędzy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Od 5 września 2020 roku wszyscy zatrudnieni w podmiotach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.
Od 5 września 2020 roku wszyscy zatrudnieni w podmiotach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Grzegorz Olkowski
Z reguły pracownik na zwolnieniu lekarskim otrzymuje zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Po zmianie przepisów niektórzy mogą liczyć na chorobowe w wysokości 100 proc. pensji.

Zobacz wideo: Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy

Nowe, korzystniejsze przepisy dla wybranych grup pracowników obowiązują od 5 września br. Od tej pory zatrudnieni w podmiotach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Na 100 proc. chorobowego może też liczyć straż gminna i ochotnicy straży pożarnej.

- Prawo do 100 proc. świadczenia przysługuje uprawnionym osobom, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych - zaznacza Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zasiłek chorobowy 100 proc. Kiedy należy się wyrównanie

Czy medycy, strażacy ochotnicy i strażnicy gminni mogą liczyć na wyrównanie zasiłku chorobowego z 80 do 100 proc.?

Jak najbardziej, ale nie następuje to z urzędu. Muszą złożyć wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca lub zleceniodawca, wniosek należy przekazać do nich. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w ZUS. Może to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych. Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłku, przekazuje do ZUS odpowiednio druk Z-3 lub Z-3a, a prowadzący działalność ZAS-53. We wniosku należy m.in. potwierdzić, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie ubezpieczonego potwierdzające, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19.

- W przypadku osób wykonujących zadania członka ochotniczej straży pożarnej dodatkowo trzeba dołączyć oświadczenie, że niezdolność do pracy lub poddanie kwarantannie, izolacji powstało w związku z wykonywaniem zadań członka ochotniczej straży pożarnej - mówi Krystyna Michałek.

Nie przegap

Zasiłek chorobowy 100 proc. Kto dostanie więcej pieniędzy

Na 100 proc. chorobowego też liczyć zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku nowe przepisy obowiązują od 29 listopada br.

Pracodawca lub zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, przekazuje w ciągu 7 dni do ZUS druk Z-3 lub ZUS Z-3a. Prowadzący działalność gospodarczą do wniosku o zasiłek ZAS-53 dołączają scan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia.

Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Słodki prezent sprawdzi się na pewno

A może coś bardziej szalonego?

Książka w prezencie? Świetny pomysł

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w L4 - 100 proc. zasiłku chorobowego. Sprawdź, kto dostanie więcej pieniędzy - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska