Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w stawkach dopłat bezpośrednich 2023. Doliczą alpaki, daniele, gęsi, jelenie, lamy, muły oraz osły

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W uzasadnieniu projektu czytamy, że uwzględnienie tych gatunków umożliwia spełnienie warunku posiadania zwierząt większej liczbie rolników, dzięki czemu mogą oni otrzymać wyższe stawki płatności.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że uwzględnienie tych gatunków umożliwia spełnienie warunku posiadania zwierząt większej liczbie rolników, dzięki czemu mogą oni otrzymać wyższe stawki płatności. unsplash/Mustafa akın
Około 740 tys. rolników ma szansę odczuć zmiany w stawkach dopłat bezpośrednich, wynika z szacunków ministerstwa rolnictwa. Mowa o obszarach ONW, gdzie dopłaty mają być wyższe. Sprawdzamy, na czym dokładnie polegają zmiany w rozporządzeniu, które trafiło do konsultacji. Uwzględniane będą zwierzęta niebrane dotychczas pod uwagę przy minimalnej obsadzie, takie jak alpaki, daniele, gęsi, jelenie, lamy, muły oraz osły.

Spis treści

19 lipca do konsultacji społecznych i do opiniowania trafił projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Ma przyczynić się do podwyższenia dopłat.

Dla kogo wyższe stawki dopłat bezpośrednich?

W tegorocznym naborze wniosków rozszerzyła się lista zwierząt, do których można dostać dopłaty. W ekoschemacie pojawiły się kury nioski, kurczęta brojlery, indyki mięsne, konie, bydło opasowe oraz kozy. Jednak nie tych gatunków dotyczą proponowane zmiany.

Wszystko, co warto wiedzieć o dopłatach bezpośrednich 2023.

W poprzednich latach do ustalenia spełniania warunku posiadania minimalnej obsady zwierząt brane były pod uwagę zwierzęta gatunków: bydło, konie, kozy, owce. Teraz uwzględniane mają być także zwierzęta trawożerne gatunków, które dotychczas nie były brane pod uwagę przy obliczaniu liczby DJP, czyli:

  • alpaki,
  • daniele,
  • gęsi,
  • jelenie,
  • lamy,
  • muły,
  • osły.

W ocenie skutków regulacji przywołanego rozporządzenia wskazano, że w efekcie rolnicy będą mogli otrzymać wyższe stawki płatności. To szansa dla rolników posiadających zwierzęta z gatunków jeleniowate oraz wielbłądowate na obszarach ONW typ górski i typ specyficzny strefa II, w których co najmniej 50 proc. powierzchni użytków rolnych jest położonych powyżej 350 m n.p.m., bez konieczności ich zgłoszenia do komputerowej bazy danych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dopłata dotyczy obszarów ONW z minimalną obsadą zwierząt trawożernych, których liczba w przeliczeniu na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) wynosi co najmniej 0,5 DJP na 1 ha wszystkich posiadanych przez rolnika użytków rolnych.

Oświadczenia zamiast rejestracji zwierząt do wyliczenia DJP

Rolnicy mieliby deklarować posiadanie zwierząt z gatunków jeleniowate oraz wielbłądowate, w okresie od 1 kwietnia do 30 września danego roku, poprzez złożenie oświadczenia. W odniesieniu do tych gatunków nie będzie obowiązku, tak, jak w przypadku innych gatunków, dokonania zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Rolnik powinien złożyć wymagane oświadczenie na formularzu udostępnionym przez Agencję, w terminie do 30 października roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności ONW, za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR.

Oczekiwany efekt to umożliwienie spełnienia warunku posiadania zwierząt większej liczbie rolników, dzięki czemu będą mogli otrzymać wyższe stawki płatności.

Zmiany ma odczuć ok. 740 000 rolników. Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w stawkach dopłat bezpośrednich 2023. Doliczą alpaki, daniele, gęsi, jelenie, lamy, muły oraz osły - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska