Zasiłek opiekuńczy - kiedy przysługuje?
Zasiłek przysługuje m.in. w razie zamknięcia z powodu koronawirusa: żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. O zasiłek można się ubiegać również wtedy, gdy te placówki nie mogą zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania pandemii. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.
Zasiłek opiekuńczy - co się zmienia?
Nowością jest to, ze rodzice pracujący np. w lecznictwie mają prawo do opieki dla swoich dzieci w szkole, w której dzieci się uczą. Muszą jednak zawnioskować do dyrektora szkoły o zorganizowanie opieki - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 24 listopada 2020 r. wprowadziły obowiązek prowadzenia przez szkoły podstawowe działalności opiekuńczej dla uczęszczających do klas I-III dzieci osób: zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rodzice dziecka, którzy chcą skorzystać z opieki, muszą złożyć wniosek do dyrektora szkoły.
Jeśli rodzice wystąpią z takim wnioskiem i korzystają z opieki zapewnionej przez szkołę, nie przysługuje im dodatkowy zasiłek opiekuńczy – wyjaśnia rzeczniczka ZUS.
Zasiłek opiekuńczy - kto może się o niego starać?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. Chodzi o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Zasiłek opiekuńczy - gdzie złożyć wniosek?
Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład u pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS, mogą to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Trzeba jednak pamiętać, że zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
- Robotnicy wracają na rozgrzebane torowisko na Biskupinie. Kiedy wrócą tramwaje?
- Nie Maradona, a Kazimierz Górski? Spór o patrona wrocławskiego stadionu
- Więcej pociągów z Wrocławia do Krakowa, Poznania czy Berlina. Nowy rozkład jazdy
- Dolny Śląsk: Budują jeden z najdłuższych tuneli drogowych w Polsce [NOWE ZDJĘCIA]
- Zima na Dolnym Śląsku. Śnieg coraz bliżej Wrocławia [ZOBACZ ZDJĘCIA]
- Miejsca niebezpieczne we Wrocławiu. Dajcie tam więcej policji!
- Ciężarówka wjechała w budynek. Pod gruzami znalazła się starsza kobieta [ZDJĘCIA]
- Z autobusu 144 wypadły drzwi. Sprawę bada MPK
- Black Friday 2020. Najlepsze promocje laptopów, smartfonów, konsoli [CENY, GAZETKI]
- Black Friday 2020. Najlepsze promocje w sklepach meblowych [CENY, GAZETKI]
- Wypadek pod Wrocławiem, BMW wybiło dziurę w budynku, kierowca nie żyje [ZDJĘCIA]
- Ludzie unikają testów na koronawirusa. "Chorują po cichu"
