Program wsparcia jest realizowany z Funduszu Solidarnościowego. Powiat krakowski przystąpił do ministerialnego programu i otrzymał na przyszły rok dofinansowanie w wysokości 1 mln 466 tys. zł i taka jest całkowita wartość zadania.
- Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Asystenci mogą towarzyszyć dzieciom od 2. do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby. Dotyczy to osób, które mają ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji i potrzebują na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Asystent może również wspierać osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - informują urzędnicy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie.
W powiecie krakowskim w roku 2025 usługą asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej planuje się objąć 70 osób niepełnosprawnych. Uczestnicy ministerialnego programu za usługi asystenta nie ponoszą opłat.
Jak informuje powiat krakowski - w ramach posiadanych środków finansowych istnieje także możliwość rozliczenia kosztów zakupu biletów komunikacji publicznej czy też dojazdu własnym środkiem transportu, zakupu biletów wstępu na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe lub społeczne dla asystenta towarzyszącego osobie niepełnosprawnej korzystającej z programu.
Asystentami mogą zostać osoby, które nie są członkami rodzin osób niepełnosprawnych, dla których świadczą usługi, nie są ich opiekunami prawnymi lub fizycznie zamieszkującymi z nimi.
Asystentami niepełnosprawnych mogą być osoby:
- posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą Realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym;
- posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu (posiadanie doświadczenia, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami);
- wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego w Karcie zgłoszenia do Programu.
Usługi asystenta to:
- wsparcie osoby niepełnosprawnej w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
- wsparcie osoby niepełnosprawnej w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
- wsparcie osoby niepełnosprawnej w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
- wsparcie osoby niepełnosprawnej w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Koncert dla Huberta. Mieszkańcy podkrakowskiej gminy chcą po...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Do Polski popłyną kolejne środki z KPO
