Paprocie i tawułki lubią zacienione miejsca
Niestety, nie zawsze to, co dobrze rośnie w Gdańsku, sprawdzi się na naszej działce w Gorlicach czy Krakowie. Są jednak rośliny nadające się do każdego ogrodu.
W każdym ogrodzie znajdują się cieniste zakątki, które niełatwo zagospodarować. Z powodzeniem można w tych miejscach sadzić byliny cieniolubne. Do najpopularniejszych należą funkie, zwane hostami, paprocie, tawułki Arendsa, rodgersja, bluszcze, żurawki i fiołki.
Azalie i różaneczniki, piękne, ale i wymagające
- Z roku na rok przybywa entuzjastów kwaśnolubnych azalii, rododendronów, wrzosów i hortensji - komentuje pani Agnieszka. - Nic dziwnego, przecież tak cudownie kwitną. Są jednak dość wymagające w pielęgnacji.
Pani Agnieszka mówi, że klienci szukają ratunku, bo liście ich azalii i rododendrona zaczynają żółknąć, brązowieć, roślina choruje. Takie zmiany w wyglądzie roślin oznaczają, że gleba jest zbyt mało kwaśna. - Gdy zauważymy takie objawy, wtedy trzeba koniecznie zasilić ją nawozem dedykowanym specjalnie roślinom kwasolubnym - radzi Agnieszka - Warto też wykonać oprysk sprawdzonym środkiem grzybobójczym - uzupełnia.
W piasku - juki, na mokrej działce - kosaćce
A co sadzić, gdy nasza działka jest piaszczysta? - Najlepsze rośliny na suche gleby to kostrzewa popielata, jeżówka, żarnowiec, budleja, berberys czerwonolistny, sukulenty, juka karolińska - radzi nasza ogrodniczka.
Jeżeli działka czy ogród znajduje się na podmokłym terenie, to możemy je osuszyć przeprowadzając meliorację lub kopiąc staw, a jeżeli jest to niemożliwe, możemy obsadzić ten teren gatunkami tolerującymi gleby wilgotne i podmokłe. Do takich należą grab pospolity, wierzba, choina kanadyjska, knieć błotna, kosaćce, niezapominajka, tojeść i trzykrotka.