W toku śledztwa ustalono, że osoby zobowiązane do należytego zajmowania się sprawami majątkowymi krakowskiej spółki, nadużywały udzielonych im uprawnień i nie dopełniali ciążących na nich obowiązków związanych z właściwym zabezpieczeniem interesów finansowych spółki. Na sprzedaży nieruchomości położone przy ulicy Zakopiańskiej spółka straciła 10 milionów 275 tysięcy złotych.
Na sprzedaży innej nieruchomości położonej przy ulicy Zakopiańskiej w Warszawie krakowska spółka akcyjna straciła 1 milion 41 tysięcy 500 złotych. Natomiast sprzedaż nieruchomości położonej przy Alei 29-listopada w Krakowie o wartości prawie 20 milionów złotych skutkowała stratami po stronie spółki w wysokości ponad 18 milionów złotych.
W toku śledztwa ustalono, że wyprowadzanie majątku krakowskiej spółki akcyjnej dokonane zostało na podmioty powiązane osobowo i kapitałowo.
Czynności z udziałem podejrzanego
Jedną z osób biorących udział w przestępczym procederze był prokurent krakowskiej spółki – podejrzany Zbigniew S. Wczoraj (1 marca 2018 roku) prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie ogłosił mu zarzuty.
Dotyczą one wyrządzenia szkody majątkowej spółce w wielkich rozmiarach i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego), poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej (art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego), a także udaremnienia lub uszczuplenia zaspokojenia wielu wierzycieli (art. 300 par. 1 i 3 kodeksu karnego).
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego Zbigniewa S. prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanego do 30 kwietnia 2018 roku.
Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani
Wcześniej w śledztwie dotyczącym działania na szkodę jednej ze spółek akcyjnych z siedzibą w Krakowie prokuratorskie zarzuty usłyszały cztery osoby. Są one podejrzane o wyrządzenie szkody majątkowej spółce w wielkich rozmiarach i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego), poświadczenie nieprawdy w dokumentach (art. 271 par. 1 kodeksu karnego), pranie brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 kodeksu karnego), nierzetelne prowadzenie ksiąg (art. 61 par. 1 kodeksu karnego skarbowego), a także nierzetelne wystawianie faktur (art. 62 par. 2 kodeksu karnego skarbowego).
Wobec czterech podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO:Magnes - Kultura Gazura
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Follow https://twitter.com/dziennipolski