Dream team w Lublinie?
Po trzeci tytuł drużynowych mistrzów Polski będzie chciał sięgnąć Orlen Oil Motor Lublin. Klub w większości utrzymał skład z poprzedniego sezonu. Nowym zawodnikiem, który przed sezonem zasilił formację juniorską jest jeden z najlepszych zawodników poprzedniego sezonu na drugim szczeblu rozgrywkowym Wiktor Przyjemski. 18-latek zastąpi dwukrotnego indywidualnego mistrza świata juniorów Mateusza Cierniaka, który od tego roku będzie jeździł w formacji seniorskiej.
Drugi sezon w barwach lublinian spędzi czterokrotny indywidualny mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik. W poprzedniej edycji rozgrywek 28-latek po raz kolejny miał najwyższą średnią ligową - 2,526. Drużynowy mistrz Europy z Grudziądza wraz ze zwycięzca Złotego Kasku Dominikiem Kuberą (2,197) i czwartym zawodnikiem SGP Australijczykiem Jackiem Holderem wygrali niedzielne zawody - Mistrzostwa Polski Par Klubowych.
Na kolejny świetny sezon na polskich obiektach liczy wicemistrz świata Fredrik Lindgren. Szwed w poprzednim sezonie zanotował średnią na poziomie 2,052, co premiowało go na 11. miejscu wśród wszystkich zawodników najlepszej żużlowej ligi świata.
Liderzy zespołów bijących się o utrzymanie
Również w drużynach o ligowy byt nie brakuje znamienitych fachowców w swojej dziedzinie. FOGO Unia Leszno może liczyć na niespełna 40-letniego Janusza Kołodzieja. W 2023 roku ''Koldi'' bezapelacyjnie był liderem zespołu oraz jednym z najlepszych żużlowców walczących w PGE Ekstralidze. Utytułowany zawodnik uplasował się na trzecim miejscu z najwyższą średnią - 2,333.
Zapewne nowy nabytek Falubazu Zielona Góra Jarosław Hampel chce poprowadzić ''Myszy'' do jak najlepszego miejsca. Dla bohatera ostatniego finału DMP w barwach zespołu z Lublina to powrót po siedmiu latach. W zespole w województwa lubuskiego jeździł w latach 2013-2017. W pierwszym sezonie sięgnął po tytuł.
Jednym z liderów siódmej drużyny poprzedniego sezonu ZOOleszcz GKM Grudziądz jest mistrz świata z 2017 roku Jason Doyle. W 2022 roku Australijczyk reprezentował barwy Cellfast Wilki Krosno. Pomimo przyzwoitego sezonu w lidze jak i cyklu Grand Prix doświadczony żużlowiec nie uratował drużyny przed spadkiem. Jak będzie tym razem?
Wielkie nazwiska w Gorzowie, Toruniu, Częstochowie, czy we Wrocławiu
Ebut.pl Stal Gorzów liczy na medal w tym sezonie. Forma gorzowian będzie zależeć od m.in. dyspozycji jednego z liderów Martina Vaculika. Słowak w poprzednim sezonie posiadał czwartą średnią - 2,274. Kapitalna forma przełożyła się również na cykl GP, gdzie po raz pierwszy wywalczył medal i to brązowy.
Natomiast żużlowcy Betard Sparty Wrocław uważani są za pretendentów do tytułu. Takie opinie nie są na wyrost, bowiem w swoich szeregach Dariusz Śledź posiada zawodników klasy światowej na czele z mistrzem świata z 2021 roku Artiomem Łagutą. Rosjanin ze średnią 2,242 był szóstym zawodnikiem ligi.
Z kolei drugi w tej klasyfikacji był najlepiej punktujący również Rosjanin Emil Sajfutdinow - 2,443. Na co dzień reprezentuje barwy medalisty DMP Apatora Toruń.
Ostatni na liście znalazł się był wicemistrz świata Leon Madsen. W poprzednim sezonie duński lider Tauron Włókniarza Częstochowa miał piąta średnią - 2,250.
Kliknij przycisk „Zobacz galerię” i zobacz TOP 10 gwiazd PGE Ekstraligi.
