I miejsce. Ryszard Śmiałek (Zjednoczona Lewica)
Ma 40 lat. Urodził się, mieszka, pracuje i aktywnie działa społecznie w Krakowie.
Z wykształcenia jest ekonomistą i filozofem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Teraz pisze doktorat. Ukończył też wiele kursów, posiada uprawnienia w zakresie zarządzania i finansów.
Przez kilkanaście lat pracował na stanowiskach menedżerskich w różnych instytucjach państwowych oraz firmach prywatnych, także zagranicznych korporacjach. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą.
Działa społecznie. Jest prezesem Fundacji na rzecz Socjalnej Demokracji, należy do Stowarzyszenia Pokolenia i Stowarzyszenia Kuźnica. Jest także prezesem Małopolskiej Fundacji Wspierania Osób Ubogich i Bezrobotnych, gdzie kilkakrotnie organizował wigilię dla ubogich.
Działalność polityczną rozpoczął w 1996 roku, wstępując do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie, jako członek-założyciel, brał udział w tworzeniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Przez wiele lat był we władzach krakowskich tej partii; dzisiaj jest przewodniczącym Sojuszu w Krakowie.
W najbliższych wyborach parlamentarnych kandyduje do Sejmu z drugiego miejsca na krakowskiej liście Zjednoczonej Lewicy. Koalicja liczy na co najmniej jeden mandat z Krakowa, wierzy, że pod Wawelem realny jest wynik dający nawet dwóch posłów.
Jako poseł na Sejm RP Ryszard Śmiałek zamierza przede wszystkim:
- doprowadzić do podniesienia płacy minimalnej do 2,5 tysiąca złotych miesięcznie,
- doprowadzić do zwolnienia z podatku PIT dochody do 21 tysięcy złotych rocznie,
- wprowadzić skuteczne regulacje pozwalające na zminimalizowanie zatrudniania osób na umowy cywilnoprawne oraz zaliczanie do stażu pracy okresów zatrudnienia na takich umowach,
- obniżyć wiek emerytalny,
- zakazać bezpłatnych staży,
- obniżyć podatek VAT z 23 procent obecnie obowiązujących do 21 procent,
- wprowadzić podatek od spekulacyjnych transakcji bankowych,
- wprowadzić darmowe leki dla najuboższych,
- zakazać eksmisji na bruk,
- ograniczyć outsourcing usług publicznych,
- wprowadzić regulacje pozwalające na skuteczną walkę ze smogiem,
- doprowadzić do dokończenia budowy pełnej obwodnicy Krakowa,
- aktywnie działać na rzecz promocji Krakowa w zakresie organizacji imprez kulturalnych oraz sportowych,
- wspierać budowę nowych ścieżek rowerowych i tras dla biegaczy.
Prywatnie miłośnik sportu, aktywnie uprawiający bieganie długodystansowe. Startuje w biegach maratońskich oraz innych imprezach biegowych. Gra też w tenisa ziemnego. Interesuje się historią, motoryzacją oraz turystyką.
II miejsce. Piotr Ćwik (PiS)
Pochodzi ze Skawiny. Tam zaczynał pracę zawodową jako nauczyciel religii i wychowawca w internacie. W latach 2000-2015 był dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II.
Działalność publiczną zaczynał w 1994 roku, kiedy został radnym miejskim w Skawinie. Przez trzy kadencje zasiadał w Radzie Miasta, potem przez 8 lat był radnym powiatu krakowskiego.
W 2011 r. kandydował do Sejmu z listy PiS. Uzyskał szósty wynik, a PiS wzięło 5 miejsc z okręgu krakowskiego. Mandat poselski objął w czerwcu ubiegłego roku, gdy Andrzej Duda został wybrany do europarlamentu.
W Sejmie był członkiem komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Polityki Społecznej i Rodziny. Pracował m.in. nad ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych, z ramienia klubu PiS odpowiadał też za ustawy o wspieraniu rodziny oraz o systemie pieczy zastępczej.
Choć posłem był krótko, miał 53 wystąpienia na posiedzeniach plenarnych i złożył 95 interpelacji. Uczestniczył w 248 spotkaniach z mieszkańcami, udzielił 152 porady prawne i podjął 32 interwencje poselskie.
Mąż i ojciec - ma żonę Annę i dwóch synów: Piotra i Michała. Oprócz rodziny ceni aktywność sportową, dobrą książkę i wyprawy w góry.
III miejsce. Jagna Marczułajtis-Walczak (PO)
Przygodę z polityką rozpoczęła w 2010 roku, kiedy to z list PO z powodzeniem wystartowała w wyborach do małopolskiego Sejmiku. Rok później znalazła się na 10. miejscu wśród kandydatów do Sejmu i zdobyła poselski mandat. Teraz startuje z 5. pozycji na liście PO.
W Sejmie kończącej się kadencji była członkiem komisji: Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pracowała także w kilku zespołach parlamentarnych: małopolskim, olimpijskim, sportowym, sportu szkolnego i ds. efektywnej regulacji gry w pokera.
Mocno zaangażowała się w projekt organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 r., pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Komitet Konkursowy Kraków 2022. W referendum krakowianie opowiedzieli się przeciwko tej imprezie. „Z perspektywy czasu bardzo żałuję, że projekt ZIO zakończył się w ten sposób. Wierzę, że była to ogromna szansa dla Krakowa i Małopolski w szybszym pozyskaniu środków z budżetu centralnego na wiele inwestycji infrastrukturalnych”- napisała posłanka w sprawozdaniu z 4-letniej kadencji.
Ale była też inicjatorką akcji, które odniosły sukces. To przede wszystkim propagująca zdrowy styl życia akcja „Aktywność ma znaczenie” oraz program „Jeżdżę z głową”, który umożliwia dzieciom z Małopolski bezpłatną naukę sportów zimowych oraz promuje bezpieczeństwo m.in. na stokach narciarskich.
PRAWYBORY DO SEJMU (najedź na interaktywną grafikę i kliknij w interesujący Cię okręg)
PRAWYBORY DO SENATU (najedź na interaktywną grafikę i kliknij w interesujący Cię okręg)
Uwaga! Biuro Reklamy oferuje również płatne wizytówki dla kandydatów w wyborach. Wizytówka obejmuje standardowo 1 zdjęcie portretowe i tekst do 300 znaków. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem [email protected] lub telefonicznie tel:126888440.