Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa szopka i szałas pasterski w Gosprzydowej koło Brzeska przyciągają tłumy. Zdjęcia

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Żywa szopka i szałas pasterski w Gosprzydowej koło Brzeska
Żywa szopka i szałas pasterski w Gosprzydowej koło Brzeska archiwum Renata Merecik-Herrle
Ogromnym powodzeniem cieszy się żywa szopka przy parafii w Gosprzydowej (gm. Gnojnik). Oprócz zwierząt, organizatorzy zadbali również o liczne przysmaki dla gości. Za degustację można złożyć wolne datki jako formę wsparcia budowy Góry Krzyży w parafii Gosprzydowa.

Żywa szopka i szałas pasterski znajdują się przy domu katechetycznym w Gosprzydowej. Pomysł jej utworzenia pochodzi od proboszcza miejscowej parafii ks. Tadeusza Cetery, który po raz pierwszy zorganizował ją w 2019 roku (wówczas jeszcze obok kościoła).

W szopce można obejrzeć takie zwierzęta, jak alpaki, owce, m.in. kameruńskie (hodowane przez proboszcza), konie, jest również kucyk, osiołek, koza, pawie, kaczki. W Boże Narodzenie frekwencja była spora, ale organizatorów zaskoczyła liczba gości w drugi dzień świąt.

- Przez cały dzień przy szopce stało po 30-40 osób, odwiedzający ciągle się wymieniali, przyjeżdżały kolejne osoby. Byli ludzie nie tylko z powiatu brzeskiego, ale i z dalszych okolic od Nowego Sącza po Kraków - przyznaje Renata Merecik-Herrle, która koordynuje funkcjonowanie szopki oraz szałasu pasterskiego.

Ten ostatni zachęca do odwiedzenia zarówno swoim wyglądem, jak i apetycznymi zapachami. Można w nim skosztować wielu lokalnych specjałów. Miejscowe gospodynie serwują świeże bułeczki drożdżowe, oscypki z żurawiną na gorąco, placki pasterskie pieczone na blasze, wiejski chleb ze smalcem, ciasta drożdżowe, kołacze, a nawet kawę z mlekiem z ekspresu. Z myślą o dzieciach przygotowywany jest popcorn i muffiny.

W Gosprzydowej powstaje Ogród Różańcowy i Góra Krzyży

W zamian za poczęstunek zbierane są wolne datki, które zostaną przeznaczone na dalszy rozwój Góry Krzyży, czyli ogrodu powstającego naprzeciwko plebanii od 2018 roku. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ustawiono tam Krzyż z wizerunkiem Chrystusa, po czym powstała inicjatywa wybudowania wokół niego stacji drogi krzyżowej.

„Płaskorzeźby ze scenami męki i śmierci Chrystusa to prawdziwe dzieła sztuki wykonane na kamiennych kilkutonowych głazach. A podczas misji parafialnych zrodził się pomysł, aby pod Krzyżem Niepodległości ustawić drewniane krzyże i w ten sposób symbolicznie złączyć nasze codzienne doświadczenia, troski i cierpienia z Krzyżem Chrystusa” - czytamy na stronie internetowej parafii Gosprzydowa.

W poprzednich latach datki zbierane były rozbudowę Ogrodu Różańcowego, w którym stoją rzeźby ukazujące sceny tajemnic różańcowych, ołtarz polowy i Kaplica Objawień.

Żywa szopka i szałas pasterski w Gosprzydowej będzie czynna również w Nowy Rok, w uroczystość Trzech Króli 6 stycznia oraz w niedzielę 8 stycznia - do godziny 16.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Powitanie Nowego Roku na świecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska