https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Na wieży sądeckiej bazyliki znaleziono kapsułę czasu. Skrywała cenne pamiątki [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Kapsułę czasu znaleziono podczas remontu wieży kościoła
Kapsułę czasu znaleziono podczas remontu wieży kościoła ks. Jerzy Jurkiewicz
Od lipca ubiegłego roku trwa generalny remont sądeckiej bazyliki. Zgodnie z planem po wykonaniu prac przy elewacji zewnętrznej oraz wewnątrz świątyni przyszedł czas na wieżę kościoła. Po zdjęciu krzyża z wieży północnej okazało się, że kula pod nim skrywała prawdziwą kapsułę czasu. Bardzo cenną pamiątkę pozostawili tam nasi przodkowie, poprzedni proboszczowie parafii. Jej otwarciu towarzyszyły wielkie emocje.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Kapsuła w formie metalowej tuby skrywała wewnątrz chroniący zawartość przed czynnikami zewnętrznymi słoik. Po jego otwarciu okazało się, że artefakty pochodzą z różnych okresów historycznych. Prawdopodobnie była więc znajdowana już wcześniej, a proboszczowie dokładali tam kolejne pamiątki, które teraz po wielu latach znów zostały odnalezione.

-Znaleźliśmy w środku kilka monet z czasów zaborów z podobizną Franciszka Józefa I. Były one datowane na 1866 - 1879 rok. Odkryliśmy również dokumenty. Jeden z nich pochodzący z 1810 roku. W napisanym w języku polskim i łacińskim dokumencie opisany był remont wieży, który wtedy miał miejsce. Austriacy dokonali jej przebudowy. Została obniżona - relacjonuje Jerzy Jurkiewicz, proboszcz sądeckiej bazyliki

Ale to nie wszystko. Odkryto również datowany na 1880 rok jednostronicowy dokument, który również zawierał informację o przeprowadzanym remoncie kościoła. Szczegółowo opisano tam źródła finansowania tego przedsięwzięcia oraz zakres robót.

Lidia Sułkowska-Lulika: Jako artystka związana jestem z szeroko rozumianą sztuką uwieczniania świata. Staram się dostrzec jego unikalność i zatrzymać najdoskonalsze jego aspekty w nieco oniryczny sposób. Moje prace są baśniowe, subtelne i barwne;

Świat oczami limanowskich fotografów - Wystawa w Miejskiej G...

-Dowiedzieliśmy się z tego dokumentu, że wykonane zostały wtedy między innymi ławki. Podane są sumy datków i miejscowości, które składały się wtedy na ten remont. Najświeższa informacja pochodzi natomiast z 1954 roku, którą pozostawił tam ks. infułat Władysław Lesiak. Opisał tam między innymi w jak bardzo złym stanie była wówczas północna wieża, którą poddano remontowi- dodaje

31 października 1954 roku podczas uroczystości Chrystusa Króla wszystkie cenne pamiątki zostały ukryte w kuli pod krzyżem i umieszczone na wieży. Po raz kolejny ujrzały światło dzienne po 67 latach, w 2021 roku.

Wszystkie znaleziska zostaną teraz przekazane do konserwacji, a potem wrócą na swoje miejsce, ale wzbogacone o przekaz z 2021 roku. Jak zapowiada proboszcz Jurkiewicz, zamierza oczywiście pozostawić dla potomnych swoją wiadomość.

-Zanim kapsuła z powrotem wróci na wieżę, wykonamy kopię. Zostaną one oddane do naszego sądeckiego muzeum. Przygotowujemy też naszą kapsułę. Na pewno opisana zostanie tam sytuacja polityczna, gospodarcza i religijna jaka panuje teraz na świecie, w naszym kraju i w mieście. Nie sposób nie wspomnieć też o pandemii, dlatego być może włożymy tam również maseczkę- zapowiada Jurkiewicz

W kapsule znajdą się również monety oraz być może jakieś czasopismo. Za kilka miesięcy, kiedy remont się zakończy kapsuła zostanie umieszczona na miejscu. Historyczne pamiątki wzbogacone o nową wiadomość prawdopodobnie poczekają na kolejny remont wieży, która teraz wykonana zostanie z miedzi.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

jak wsadzą teraz nową kapsułę po remoncie to niech napiszą jak to dzięki rządom PO i PiS zamiast remontować kamienice, za pieniądze państwowe remontuje się kościoły, bo te z funduszy przekazywanych przez parafian są n wykorzystywane na kupno nowego samochodu dla proboszcza, wakacje z wikarym i ministrantami albo inne uciechy.

31 października 1954 roku podczas uroczystości Chrystusa Króla wszystkie cenne pamiątki zostały ukryte w kuli pod krzyżem i umieszczone na wieży. Zastanawia mnie przed kim zostały ukryte te pamiątki, skoro nie było tam nic zdrożnego ani cennego i dlaczego następni proboszczowie nie dokładali skarbów do tej kapsuły ?

Klecha który udaje zaangażowanego w remont kościoła, nie powinien zgrywać gwiazdy filmowej tylko stosować się do przepisów budowlanych i sanitarnych.

Kask na głowie na budowie jest obowiązkowy i maseczkę na twarz podczas wywiadu też powinna być nałożona.

Kościoły na północnym zachodzie Polski były do 1945 roku należały do Niemiec, kiedy te ziemie zamieszkała szlachta ze wschodu, wysiedlona przez Stalina , komunistyczny rząd przekazał kościoły plebanie , gospodarstwa kościelne protestantów , przyszłym watykańskim okupantom. W kościołach niszczono wszystko co nie odpowiadało prostakom w kieckach, albo kojarzyło im się z dobrobytem Niemców.

Freski na ścianach zamalowano na biało, wyrzucono kandelabry, co cenniejsze i zabytkowe i cenne rzeczy po cichu sprzedali. Likwidowali przykościelne kotłownie,zawieszone w świątyniach kaloryfery. W tych kościołach o zgrozo, były nieraz nawet toalety. Teraz, nagle młode klesze pokolenie, odkrywa skrywane kościelne tajemnice swoich poprzedników.

Strach się bać co to będzie jak PiS dostanie kasę z UE, a tu w ramach termoizolacji trzeba będzie zakładać w kościołach i na plebaniach pompy ciepła zasilane z paneli słonecznych. Bardzo zazdroszczę Niemcom, że kościoły jako historyczne pamiątki ciemnoty i wyzysku społeczeństwa są tylko reliktem przeszłości, a związki wyznaniowe katolickie, protestanckie, utrzymywane ze składek wiernych płaconych w formie podatku wyznaniowego. Remontowanie kościołów to wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto. Budowanie nowych, to szczyt arogancji watykańskiego okupanta i ich polskich kolaborantów z PiS i PO.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska