https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wieża Zegarowa katedry wawelskiej powoli wychodzi z rusztowań. Prezentuje się już z odzyskanymi złoceniami

Małgorzata Mrowiec
Wideo
od 12 lat
Powoli, po kawałku znika już rusztowanie otaczające dotąd Wieżę Zegarową katedry na Wawelu. Remont hełmu wieży jest już zrealizowany w ok. 95 procentach. Możemy już zobaczyć odczyszczone XVIII-wieczne blaszane poszycie, przywrócone złocenia, jak też odnowioną gałkę na szczycie wieży, gdzie umieszczona jest tzw. kapsuła czasu. Natomiast święci, których wielkie figury stoją w narożnikach Wieży Zegarowej, czekają jeszcze na przygotowywane nowe atrybuty.

Rusztowania sięgają obecnie poziomu gzymsu, który poddawany jest zabiegom konserwatorskim. Jak przekazał nam kierownik budowy Piotr Klimek, obecnie planuje się, że remont hełmu tej najwyższej wieży na wzgórzu wawelskim zakończy się do 15 grudnia. Również ostateczna rozbiórka rusztowań, którymi przesłonięta jest wieża, nastąpi jeszcze w grudniu.

Remont hełmu Wieży Zegarowej rozpoczął się jesienią 2022 roku. Całe przedsięwzięcie obejmuje konserwację i naprawę hełmu z blachy miedzianej wraz z ogromnymi figurami z miedzi, a także konserwację drewnianej konstrukcji wieży i wymianę uszkodzonych elementów. Ostatni poważny remont wieży odbył się na przełomie XIX i XX wieku.

W ramach prac m.in. zabezpieczono drewnianą konstrukcję nośną, zajęto się też odczyszczeniem w większości oryginalnego, XVIII-wiecznego blaszanego poszycia. Oczyszczanie powierzchni blachy dokonywane było metodą piaskowania, z użyciem granulatu z łupin orzecha włoskiego. Następnie ekipa prowadząca remont doczyszczała blachy hełmu metodami chemicznymi.

Obecnie jeszcze w pracowniach kowalstwa artystycznego w Krakowie powstają nowe atrybuty świętych z wieży. Przypomnijmy: te atrybuty, które zastano na wieży podczas remontu, nie były pierwotnymi - zostały tam zamocowane w latach 90. XX wieku. Jak się okazało, przy ówczesnej wymianie atrybutów popełniono błędy, jeśli chodzi o ich rodzaj i charakter.

Odnowa najwyższego zabytku w historycznym centrum Krakowa to jeden z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Koszt prac wyniósł 8,2 mln zł, z czego blisko 6,4 mln zł pokrywa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Pozostałe środki zapewnia parafia wawelska.

Wieża Zegarowa czeka jeszcze na dalsze potrzebne prace, które powinny objąć m.in. jej kamienne i ceglane elewacje czy tarcze zegarowe.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska