
7. Branże, w których warto szukać pracy na wakacje
Sektorami, w których najczęściej można znaleźć oferty pracy sezonowej, są: turystyka, hotelarstwo, gastronomia, rozrywka i rolnictwo. Ponieważ są to branże szczególnie istotne dla światowych gospodarek, można spodziewać się, że pozostaną one otwarte w sezonie turystycznym.
W tych krajach, w których poluzowanie obostrzeń będzie miało miejsce przed wakacjami, prawdopodobnie pojawi się się szczególnie dużo ofert skierowanych do pracowników sezonowych.

6. Prawa pracowników sezonowych
Warto pamiętać, że pracownicy sezonowi mają prawo do takiego samego wynagrodzenia, godzin pracy oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jak pracownicy z umowami na stałe. Nie mogą być dyskryminowani przez pracodawców w żadnym z tych obszarów.

5. Bezpieczeństwo pracowników sezonowych
Dodatkowo Unia Europejska wezwała państwa członkowskie w swojej dyrektywie do skuteczniejszej ochrony pracowników sezonowych podczas epidemii COVID-19. Pracodawcy powinni ograniczyć kontakty osobiste pracowników oraz mają zapewnić im środki higieny osobistej, takie jak płyny do dezynfekcji rąk czy rękawiczki.

4. Co sprawdzić przed wyjazdem do pracy sezonowej?
Ze względu na pandemię przed wyjazdem do pracy sezonowej za granicą należy zapoznać się z wytycznymi i ograniczeniami związanymi z podróżą i przyjazdem do innego kraju. Konieczne może być zrobienie testu na COVID-19 w odpowiednim terminie lub posiadanie zaświadczenia o szczepieniu.