100 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze
Jak informuje biuro prasowe Jasnej Góry, w dzisiejszych uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze brało udział ok. 100 tys. osób - zarówno ci, którzy dotarli w pieszych pielgrzymkach, jak i wierni z całej Polski, którzy przybyli różnymi środkami lokomocji.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Każdego roku na 15 sierpnia na Jasną Górę wędrują dziesiątki tysięcy pielgrzymów - według ostatnich statystyk, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich 66 tys. osób.
Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, przewodniczący dzisiejszej Eucharystii przekazał wiernym błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka. Prosił też o modlitwę w intencjach Ojca Świętego i swojej posługi w naszym kraju.
– Lubię tu przybywać, dobrze się czuję w Domu Matki Bożej, która jest przecież i naszą Matką. Dzisiejsza nasza obecność jest przeżywaniem Jej wzięcia do Nieba, aby mogła tam przebywać, gdzie Jej Syn, a nasz Pan, Jezus Chrystus – mówił abp Salvatore Pennacchio
CZY PORADZIŁBYŚ SOBIE NA PIELGRZYMCE? ROZWIĄŻ QUIZ
Podczas homilii arcybiskup Wacław Depo zachęcał: – Nie poprzestawajmy tylko na podziwianiu Maryi w Jej zawierzeniu Bogu i Jej chwalebnym wniebowzięciu, wywyższeniu jako osoby bardzo od nas odległej, nie! Mamy nie tylko patrzeć i podziwiać Jej los, ale doświadczać tego, czego Chrystus w swojej miłości miłosiernej pragnie także dla nas, dla naszego ostatecznego przeznaczenia, byśmy przez wiarę z Nim zjednoczeni żyli w prawdzie i nie utracali Jego łaski w naszych osobistych i wspólnotowych powołaniach. Tu bowiem chodzi o Miłość, która wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje. Tu chodzi o łaskę Boga, która nigdy się nie wyczerpie.
EKSHIBICJONISTA ROZEBRAŁ SIĘ NA JASNEJ GÓRZE
Nawiązując do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości kaznodzieja przypomniał: – Dzień 15 sierpnia 1920 roku głęboko wpisał się nie tylko w historię naszej Ojczyzny, to był przełomowy moment obrony cywilizacji europejskiej, w której trwamy od pokoleń! Nie wszyscy chcą to uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia, były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej i cudem jedności Polaków broniących po wielu latach zaborów odzyskanej Ojczyzny.
Podczas Eucharystii tradycyjnie poświęcono zioła i kwiaty, z racji przypadającego dziś tradycyjnego świata Matki Bożej Zielnej.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień