Uroczystości 109. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami
- Nie ma patriotyzmu bez pamięci o historii naszego narodu, nie ma patriotyzmu bez odwagi i gotowości do poniesienia ofiary w imię miłości do Ojczyzny. Naturalnym wsparciem patriotyzmu narodowego jest patriotyzm lokalny. Od 1938 roku, w rocznicę bitwy, gmina Klucze organizuje wzniosłą, patriotyczną uroczystość. Nieprzerwanie bierze w niej liczny udział społeczność gminy, władze samorządowe oraz przedstawiciele województw małopolskiego i śląskiego. Tym samym pamięć o Legionistach poległych w bitwie pod Krzywopłotami jest stale kultywowana – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który pojawił się na uroczystościach.
Uroczystości rozpoczęły się na placu szkoły w Bydlinie, skąd poczty sztandarowe i uczestnicy rocznicowych obchodów przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu odczytano Apel Poległych oraz oddana została salwa honorowa. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Legionistów.
W starciu pod Krzywopłotami poległo 46 żołnierzy Legionów Polskich. Wśród nich między innymi porucznik Stanisław Paderewski, przyrodni brat sławnego pianisty Ignacego Paderewskiego.
Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Bydlinie. Tu także, kilka lat po słynnej potyczce, wzniesiono okazały, siedmiometrowy krzyż z piaskowca. Umieszczono na nim tablice z nazwiskami poległych oraz wersami żołnierskiej modlitwy:
"Ty, Panie, który z wysokości patrzysz, jak giną Ojczyzny obrońce, prosimy Ciebie przez tę garstkę kości, zapal przynajmniej na śmierć naszą słońce; niechaj dzień wyjdzie z jasnych niebios bramy; niechaj nas, Panie, widzą, gdy konamy."
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie przygotowali artystyczny program.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak prezentował się zamek w Rabsztynie przed remontem. Pamiętacie go?
- Czym jeździli mieszkańcy Olkusza w latach PRL-u?
- W Wiśliczce, Zadolu Kosmolowskim i Pazurku powstaną świetlice wiejskie
- Olkusz wyda 22 mln na zabezpieczenie mieszkańców przed skutkami likwidacji kopalni
- Kto dziś tak umie kochać? Jubileusz małżeńskie w Bukownie
- Blisko 300 nowych żołnierzy złożyło uroczystą przysięgę na Rynku w Olkuszu
