https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Klucze uczcili 110. rocznicę bitwy pod Krzywopłotami. Uroczystości, występy, koncert i widowiskowa rekonstrukcja

Paweł Mocny
Mieszkańcy gminy Klucze uczcili 110. rocznicę Bitwy Pod Krzywopłotami
Mieszkańcy gminy Klucze uczcili 110. rocznicę Bitwy Pod Krzywopłotami Tadeusz Żurek
Jak co roku mieszkańcy gminy Klucze wraz z przybyłymi gośćmi uczcili rocznicę bitwy pod Krzywopłotami. W ramach wydarzenia złożono kwiaty przy pomniku legionistów oraz oddano salwę honorową. Nie zabrakło także apelu pamięci, widowiskowej rekonstrukcji historycznej oraz programu artystycznego.

Mieszkańcy gminy Klucze uczcili 110. rocznicę bitwy pod Krzywopłotami

W niedzielę, 16 listopada mieszkańcy gminy Klucze uczcili 106. rocznicę bitwy pod Krzywopłotami. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od zbiórki oraz przemarszu na cmentarz parafialny, na którym odbyła się uroczysta msza święta. Towarzyszył jej apel poległych, salwa honorowa oraz składanie kwiatów przy pomniku legionistów.

Mieszkańcy gminy Klucze uczcili 110. rocznicę Bitwy Pod Krzywopłotami
Mieszkańcy gminy Klucze uczcili 110. rocznicę Bitwy Pod Krzywopłotami
Tadeusz Żurek

Po zakończeniu uroczystej części wydarzenia uczestnicy obejrzeli widowiskową rekonstrukcję bitwy. Później w Szkole Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie przygotowany został program artystyczny. Wystąpili uczniowie placówki oraz zespół Ziemia Kluczewska.

Bitwa pod Krzywopłotami – 17-18 listopada 1914 r.

Bitwa pod Krzywopłotami została stoczona pomiędzy oddziałami Austro-Węgier (w ich skład wchodziły Legiony Józefa Piłsudskiego) i Rosjan w dniach 17-18 listopada 1914 roku.

9 listopada 1914 roku oddziały legionistów dotarły pod Krzywopłoty. Było ich około 1400-1600. Austriacy przeznaczyli im obronę około kilometrowego odcinka frontu. Legioniści z IV i VI Batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów oraz artylerzyści pod dowództwem „Brzozy” okopali się na Wzgórzu Świętego Krzyża w Bydlinie oraz w Krzywopłotach. Wojska rosyjskie z kolei zajęły pozycję w Załężu i w lasach w Domaniewicach.  

Przez pierwsze dni legioniści bronili się przed atakującymi Rosjanami. 17 listopada VI Batalion 1 Pułku Piechoty Legionów podjął atak na pozycje rosyjskie – próbowali zdobyć Załęże. Atak się nie powiódł a w efekcie zginęło kilkudziesięciu legionistów. Kolejnego dnia VI batalion ponownie zaatakował. Znów się nie udało. Stoczona bitwa powstrzymała jednak rosyjskie natarcie.

19 listopada 1914 cały korpus austriacki rozpoczął atak wypierając Rosjan z zajmowanych pozycji.

W bitwie poległo około 50 legionistów. Około 130 zostało rannych. W 1916 roku na cmentarzu w Bydlinie, na którym pochowani zostali polegli ustawiono pomnik. W jego dolnej części znajduje się pamiątkowa tablica z nazwiskami poległych legionistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska