https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

12-letni Jasiek z Łużnej szuka bliźniaka genetycznego który da mu szansę na zdrowie i spełnienie marzeń

Lech Klimek
O wsparcie tej akcji prosili mieszkańców gminy i tych wszystkich, którzy czują, że pomaganie innym jest dobre, zwrócili się wspólnie Patrycja Krajewska – koordynator do spraw rekrutacji dawców w DKMS, Mariusz Tarsa – Wójt Gminy Łużna, Lech Klimek – dawca faktyczny fundacji DKMS oraz Mateusz Kowal – wolontariusz, który zainicjował akcję w Gminie Łużna.
O wsparcie tej akcji prosili mieszkańców gminy i tych wszystkich, którzy czują, że pomaganie innym jest dobre, zwrócili się wspólnie Patrycja Krajewska – koordynator do spraw rekrutacji dawców w DKMS, Mariusz Tarsa – Wójt Gminy Łużna, Lech Klimek – dawca faktyczny fundacji DKMS oraz Mateusz Kowal – wolontariusz, który zainicjował akcję w Gminie Łużna. Lech Klimek
Już za kilka godzin, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej zacznie się dziać dobro. Wszystko zacznie się w niedzielny poranek, o godzinie 10 i przez kolejne godziny, aż do chwili gdy wybije ósma wieczorem, trwać będzie rejestracja tych, którzy zdecydują się zostać dawcami szpiku.

Ta akcja to inicjatywa druhów z OSP w Łużnej których o pomoc na początku tego roku poprosili rodzice młodego łużniaka, Jaśka. Chłopiec ma 12 lat, wiele planów i marzeń. Na przeszkodzie stanęła mu jednak choroba, na którą nie ma lekarstwa, a jedyną nadzieją jest przeszczep szpiku.

O wsparcie tej akcji prosili mieszkańców gminy i tych wszystkich, którzy czują, że pomaganie innym jest dobre, zwrócili się wspólnie Patrycja Krajewska – koordynator do spraw rekrutacji dawców w DKMS, Mariusz Tarsa – Wójt Gminy Łużna, Lech Klimek – dawca faktyczny fundacji DKMS oraz Mateusz Kowal – wolontariusz, który zainicjował akcję w Gminie Łużna.

- To jest ta chwila, trzeba pomóc - mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. – Wielokrotnie udowodniliście, że potraficie nieść pomoc, potraficie się angażować, potraficie być przy tym bezinteresowni. I tego samego trzeba teraz, bardzo się cieszę, że właśnie w najbliższą niedzielę będziecie mogli, poświęcając tak naprawdę kilka minut, zgłosić się do bazy danych bazy aniołów, które mogą w każdej chwili nieść pomoc innej osobie gdzieś na świecie. Zakładam również, że Janek też znajdzie swojego anioła i wkrótce jego problem się skończy i będziemy mogli się cieszyć tym, że wraca do zdrowia - dodał.

Problemy Janka początkowo wydawały się niewinne, pojawiło się zmęczenie, blada skóra i siniaki. Potem przyszła diagnoza – anemia aplastyczna nieokreślona. W przypadku Janka okazało się, że genetyczny bliźniak, to jedyny ratunek dla chłopca, by znów mógł się śmiać, układać klocki LEGO, grać w piłkę nożną. Chłopiec marzy, by nauczyć się jeździć na nartach i wyjechać w góry. To wszystko będzie możliwe jeśli znajdzie się dawca.

Kto może zostać dawcą szpiku

Jeśli dawcą nie może zostać ktoś z rodziny osoby chorej, szuka się wśród osób niespokrewnionych.

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba, która ma od 18 do 60 lat.

Przeciwwskazania do tego, by stać się dawcą, to:

  • zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)

  • obecność antygenu HBs, przeciwciał anty-HCV przy obecności HCV RNA

  • gruźlica – w okresie minionych 2 lat

  • cukrzyca – dyskwalifikuje już na etapie rekrutacji

  • aktywna astma – czyli taka, która wymaga podawania leków sterydowych; jeśli od 5 lat nie zdarzył Ci się napad astmy i nie zażywasz doustnie leków sterydowych, możesz być dawcą

  • choroby serca i zabiegi kardiologiczne: przebyty zawał serca, choroba wieńcowa, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia, które sprawiają, że stale musisz przyjmować leki (jeśli masz zaburzenia rytmu, które nie wymagają leczenia, albo masz zdiagnozowane wypadanie płatka zastawki dwudzielnej – możesz być dawcą)

  • epilepsja – chyba że od roku nie wystąpił u Ciebie atak padaczkowy i nie musisz zażywać leków na padaczkę

  • nadciśnienie – chyba że masz je pod kontrolą, dzięki temu, że prawidłowo przyjmujesz leki

  • stosowanie leków hormonalnych – decyzję o tym, czy możesz być dawcą, można podjąć po konsultacji z lekarzem poradni przeszczepowej

  • ciąża – w czasie ciąży i w okresie laktacji tymczasowo nie możesz zostać dawcą

  • łuszczyca – chyba że u Ciebie występuje w łagodnej postaci, którą wystarczy leczyć miejscowo

  • tatuaż – w ciągu roku od wykonania

  • pobyt w zakładzie karnym lub poprawczym – w ciągu 6 miesięcy od jego opuszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska