https://gazetakrakowska.pl
reklama

145 lat Muzeum Narodowego w Krakowie – świętuj z nami w lipcu w oddziale MNK Szołayscy

Materiał informacyjny Muzeum Narodowe w Krakowie

145 lat Muzeum Narodowego w Krakowie – świętuj z nami w lipcu w oddziale MNK Szołayscy

W samym sercu Krakowa, przy Placu Szczepańskim znajduje się miejsce, które łączy historię, sztukę i kulturę. To oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - MNK Szołayscy. Miejsce z bogatą przeszłością, które przybrało całkiem nowy wymiar za sprawą obecnych w nim ekspozycji stałych, przyciągających miłośników polskiej architektury i designu XX i XXI wieku.

Historia Kamienicy Szołayskich: współczesna sztuka w historycznych wnętrzach

Kamienica Szołayskich to nie tylko imponujący budynek zlokalizowany o kilka chwil spaceru z Rynku Głównego. To przede wszystkim miejsce pełne historii. Najstarsza część obiektu powstała w XV wieku - początkowo był on własnością mieszczańską, od drugiej ćwierci XVII do końca wieku XVIII należał do klasztoru Bożego Ciała, a następnie znów stał się własnością prywatną. Od 1902 właścicielami Kamienicy była ziemiańska rodzina Szołayskich, która w 1904 zapisała ją Muzeum Narodowemu w Krakowie. 

Fot. Kamienica Szołayskich i. Feliksa Jasieńskiego, Oddział MNK, fot. Studio Pion

Na przestrzeni lat w Kamienicy zrealizowano szereg wystaw stałych i czasowych. Z końcem roku 1934 otwarto tam Oddział im. Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego, jednego z największych darczyńców Muzeum Narodowego w Krakowie. Na skutek wydarzeń historycznych, kilka lat po otwarciu, w czasie II wojny światowej budynek został zaanektowany przez Niemców na potrzeby partii nazistowskiej.

Fot. Kamienica Szołayskich i. Feliksa Jasieńskiego, Oddział MNK, fot. Studio Pion

Fot. Kacper Trzmiel

Fot. Kacper Trzmiel

W 2003 roku w budynku otwarto Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, które przeniesiono z ulicy Kanoniczej. Zorganizowano także stałą wystawę poświęconą Feliksowi Jasieńskiemu. 2012 rok przyniósł zmianę nazwy oddziału - po zakończeniu generalnego remontu i modernizacji ówczesne Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zostało przekształcone w Kamienicę Szołayskich im. Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego.

Obecnie miejsce to szczególnie spodoba się wszystkim tym, którzy interesują się designem i architekturą. Na dwóch piętrach, wśród eleganckich wnętrz mieszczańskiej kamienicy, Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało dwie duże ekspozycje – pierwsza to przestrzeń z najciekawszymi przykładami polskiego designu ostatnich ponad 120 lat, a druga prezentuje historię i współczesne dzieje polskiej architektury. Mowa o wystawach: „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” i „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku”.

Fot. Przestrzeń wystawy Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku, fot. Tomasz Markowski

Fot. Przestrzeń wystawy Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku, fot. Tomasz Markowski

Fot. Przestrzeń wystawy Przekroje. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku, fot. Tomasz Markowski

Fot. Przestrzeń wystawy Przekroje. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku, fot. Tomasz Markowski

Fot. Przestrzeń wystawy Przekroje. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku, fot. Tomasz Markowski

Weekend w MNK Szołayscy. 12 oddziałów, tuzin wrażeń. Świętuj z nami jubileusz 145-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie

W lipcu zapraszamy do świętowania jubileuszu 145-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie w oddziale MNK Szołayscy przy pl. Szczepańskim 9. W dniach 20-21.07.2024 bilety na wystawy stałe „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” będą dostępne w promocyjnej cenie 5 zł.

To jednak nie wszystko – w czasie weekendu promocyjnego będzie można skorzystać także ze zniżki – 10% na zakupy w oddziałowej księgarni. Zniżka obowiązuje na cały asortyment.

A jeśli chcecie odwiedzić oddział i wystawy oraz zgłębić swoja wiedzę o polskim designie i architekturze lub zrelaksować się przy muzyce na żywo, zapraszamy na weekendowe wydarzenia:

Oprowadzania po wystawach stałych w MNK Szołayscy

  • 20.07.2024, sobota, godz. 12:00 Moda i Sport

Oprowadzanie tematyczne po wystawie “Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”

Prowadzenie: Joanna Kowalska, kustoszka w Dziale Rzemiosła Artystycznego MNK

  • 21.07.2024, niedziela, godz. 12:00  Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie “Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”Prowadzenie: Radosław Bałaziński, przewodnik MNK

  • 21.07.2024, niedziela, godz. 14:00  Oprowadzanie z kuratorką po wystawie “Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku”

Prowadzenie: Weronika Grzesiak, kuratorka wystawy

Na wszystkie oprowadzania obowiązuje wcześniejsza rezerwacja:Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: [email protected], tel. 12 433 57 44 (numer wewnętrzny: 2),poniedziałek–piątek: 9.00–16.00. Wstęp w ramach biletu na wystawę.

Muzyka na żywo w MNK Szołayscy

21.07.2024, niedziela, godz. 13:00 – 16:00

W niedzielę na urokliwym dziedzińcu oddziału MNK Szołayscy będzie można posłuchać dzieł muzyki klasycznej w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

W oddziale zabrzmią dwa popularne instrumenty – akordeon i gitara. W repertuarze znajdą się zarówno dzieła z klasyczne, jak i współczesne.

Wstęp bezpłatny.

Otwarte stoisko warsztatowe

20.07.2024, sobota, godz. 11:00-14:00

Stoisko warsztatowe „Mieszkańcy dziupli”

Stoisko dostępne dla wszystkich, wstęp bezpłatny.

Czy dizajn jest tylko dla ludzi? Pracownia Menthol zaprojektowała modułową budkę lęgową dla ptaków, przeznaczoną do instalacji na ścianach i drzewach w mieście. Zawisła ona również w sali multimedialnej w Kamienicy Szołayskich. Brakuje jej jednak mieszkańców.

Podczas otwartych warsztatów, które odbędą się na dziedzińcu Kamienicy Szołayskich stworzymy różnego rodzaju kolorowe ptaki, które będą mogły w niej  zamieszkać. Można dołączyć w dowolnym momencie do godz. 13:45.

Prowadzenie: Anna Walczyk, Dział Edukacji MNK

Odkrywaj na własną rękę

20-21.07.2024 (sobota-niedziela) w godzinach otwarcia oddziału Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!

Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania, dzięki którym nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić.

W MNK Szołayscy czekają na Was:

  • Karty “Narysuj i znajdź!”

Wydaje się, że każdy wie jak wygląda krzesło, talerz, szafka … Gdy się jednak bardziej zastanowimy, okazuje się, że ile ludzi, tyle wizji krzeseł, talerzy i szafek. 

Karty “Narysuj i znajdź!” zachęcają do zastanowienia się, jak wyobrażamy sobie przedmioty codziennego użytku my, a jak wyobrażali je sobie znani projektanci i projektantki. Wylosujcie kartę (lub więcej kart!) i korzystając z opisu wybranych rzeczy pokazywanych na wystawach spróbujcie je narysować. Potem odnajdźcie przedmioty w galerii i sprawdźcie, ile jest podobieństw, a ile różnic między obrazem z Waszej głowy a pomysłem osób projektujących. 

Karty i ołówki można pobrać na stoisku na I piętrze przed wejściem do galerii. 

  • Klocki konstrukcyjne z drewna i tektury

Co robią klocki w muzeum? Czekają na tych, którzy po zwiedzeniu wystawy “Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” chcą sami budować, projektować i tworzyć, inspirując się tym, co przykuło ich uwagę na ekspozycji. To idealny pomysł na kreatywną przerwę w zwiedzaniu.

Na stoisku na II piętrze dla wszystkich konstruktorów i konstruktorek przygotujemy drewniane klocki magnetyczne, z których najmłodsi mogą wyczarować wielobarwne konstrukcje - tylko od ich wyobraźni zależy, czy będą to wieże, zamki, pojazdy czy statki kosmiczne. Starsi z kolei mogą spróbować swoich sił w składaniu kartonowych klocków konstrukcyjnych: kopuł, rotund, wsporników… Poszczególne elementy pozwalają na ułożenie większej konstrukcji własnego pomysłu.

Przydatne informacje

Oddział MNK Szołayscy jest otwarty codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godzinach:

Wtorek: 10:00 – 18:00 Środa – Niedziela: 10:00 – 16.00

Bilety można kupić online na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie (https://bilety.mnk.pl/) lub bezpośrednio w kasie muzeum.

We wtorki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Kamienica Szołayskich znajduje się przy Placu Szczepańskim 9, w samym centrum Krakowa. Można dojść tam pieszo z Rynku Głównego w zaledwie kilka minut, kierując się w ulicę Szczepańską. W przypadku komunikacji miejskiej, najbliższe przystanki MPK to: „Teatr Bagatela” oraz „Stary Kleparz”.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska