15 sierpnia: święto Matki Boskiej Zielnej i Wojska Polskiego
15 sierpnia obchodzone są dwa święta. Jednym z nich jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. Ma ono upamiętniać wzięcie ciała Maryi wraz z duszą do nieba po jej ziemskiej śmierci. W kościele odbywają się uroczyste msze święte, święcone są kwiaty i zioła, a w Kalwarii Zebrzydowskiej można zobaczyć inscenizacje Zaśnięcia i Wniebowzięcia Maryi. Co roku organizowane są także dziękczynne pielgrzymki na Jasną Górę.
Drugą uroczystością jest święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej w 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Pozwoliło to powstrzymać sowiecką inwazję na całą Europę środkową oraz zachować przez Polskę niepodległość. Tego dnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywają się defilady oraz uroczysta zmiana warty przy udziale przedstawicieli najwyższych władz państwowych.
15 sierpnia. Obowiązek uczestnictwa we mszy świętej
Święto Matki Boskiej Zielnej jest świętem nakazanym. Oznacza to, że katolicy mają tego dnia obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Przy wielu kościołach organizowane są wówczas dożynki i odpusty parafialne.
Jakie sklepy będą czynne 15 sierpnia?
15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy. Wiąże się to z zakazem handlu. Oznacza to, że nie zrobimy zakupów w galeriach handlowych, supermarketach czy innych punktach usługowych.
Czynne mogą być jedynie:
- sklepy osiedlowe (klientów musi obsłużyć właściciel)
- apteki
- stacje paliw
- niektóre lokale gastronomiczne
- sklepy typu Żabka, czyli sklepy działające na zasadach franczyzy
