Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

180 mln zł na budowę nowych dróg w Małopolsce. Rusza nabór wniosków

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Ministerstwo Infrastruktury podzieliło środki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021. Małopolsce przypadło 180 mln zł. Samorządowcy mają 30 dni od daty ogłoszenia naboru, aby aplikować o dofinansowanie z FDS.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

W ramach naboru FDS na rok 2021 na wsparcie zadań powiatowych i gminnych zaplanowano w sumie 3,2 mld zł. Podziału środków dokonało ministerstwo infrastruktury. Małopolsce przypadło blisko 180 mln zł. To czwarta, największa kwota pośród wszystkich województw. Więcej dostało tylko woj. mazowieckie (ponad 302 mln), lubelskie (264,5 mln), wielkopolskie (228 mln ) i podlaskie (199 mln). Najmniej przypadło opolskiemu i lubuskiemu - 57 i 83 mln zł.

– W naborze na rok 2021 roku do Małopolski trafi prawie 180 mln zł. Zachęcam samorządowców do aplikowania. To pula, która pozwala podjąć kolejne wyzwania inwestycyjne i wspólnymi siłami działać w imię zrównoważonego rozwoju całego regionu – podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Minister Infrastruktury dokonuje podziału środków FDS na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych na poszczególne województwa.

Dofinansowanie z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny samorządów, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

W przypadku województwa małopolskiego limit na dofinansowanie zadań, realizowanych przez samorządy województwa małopolskiego, wyniesie 179 352 779,23 zł, zaś limit na dofinansowanie zadań wieloletnich wynosi 72 718 620,26 zł. Wnioski można składać w terminie do 30 dni od daty ogłoszenia naboru.

Do tej pory w Małopolsce, w ramach trzech pierwszych edycji FDS, zrealizowano lub rozpoczęto realizację ponad 430 inwestycji drogowych o łącznej długości prawie 510 km. Przekazane samorządom małopolskim dofinansowanie już wyniosło grubo ponad pół miliarda złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska