
17. Szpiegowanie komputerów
Inną metodą stosowaną przez pracodawców jest kontrola stron odwiedzanych przez pracowników. Pracownik, który obsługuje w pracy prywatną skrzynkę email oraz korzysta ze stron do logowania niezwiązanego z pracą, ryzykuje ujawnienie prywatnej korespondencji i haseł.
Firmy zatrudniające pracowników są zgodne co do tego, że w trakcie pracy nie należy surfować po sieci. Aby poznać historię wyszukiwania na firmowym komputerze, instalują tzw. szpiegów.

16. Blokowanie stron www
Nie od dziś wiadomo, że media społecznościowe pochłaniają coraz więcej czasu w naszym życiu. Przeważnie korzystamy z nich w celach prywatnych, również w pracy.
Aby „pomóc” swoim pracownikom ograniczyć czas spędzany w social mediach, pracodawcy blokują im dostęp do takich serwisów, jak Facebook czy YouTube.

15. Kontrola korespondencji mailowej
Niektórzy pracodawcy czytają wiadomości email swoich pracowników. Naturalnie, kontrola obejmuje wyłącznie firmowe skrzynki. Nie zawsze firmom uchodzi to płazem.
16 października 2007 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie w sprawie Wieser i Bicos Beteiligungen GmbH przeciwko Austrii (skarga nr 74336/01). Zgodnie z jego interpretacją, „nieuprawniona ingerencja w korespondencję elektroniczną może stanowić naruszenie tajemnicy korespondencji i jako taka może godzić w prawo jednostki do poszanowania sfery jej życia prywatnego, zagwarantowanego w art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” .

14. Kontrola stopek mailowych
Kolejną, powszechnie stosowaną praktyką, jest kontrola stopek mailowych. Pracownicy nie mogą zamieszczać w nich odnośników do swoich prywatnych stron internetowych czy profili na Twitterze.
Stopka nie powinna zawierać dodatkowych informacji związanych z pozycją firmy, jej statystykami czy ofertą. Mogą one zostać uznane za niezamówioną, a przez to nielegalną ofertę handlową.