WIDEO: Dzieci mówią jak jest
W finale konkursu znalazły się: „Babcocha” Justyny Bednarek, „Kobra” Katarzyny Wasilkowskiej, „Kropka z Błędem” Anny Taraski, „Leo i czerwony automat” Marcina Szczygielskiego, „Michał i 38” Rafała Witka, „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza, „O księżycu z komina domu na wzgórzu” Ariadny Piepiórki, „Oleś i Pani Róża” Anny Janko, „Ściśle tajne” Pawła Beręsewicza oraz „Wiłka smocza dziewczynka” Antoniny Kasprzak.
- Wybrane 10 nominacji to przede wszystkim „opowieści” - podkreśliła Alicja Ungeheuer-Gołąb. - Mamy nadzieję, że dzięki tym narracjom ich czytelnicy dowiedzą się czegoś ważnego o samych sobie - dodaje.
Jak podkreśla zgłoszone do tegorocznego konkursu książki dla dzieci, cechuje szczególna wrażliwość na sprawy ludzkiej egzystencji. Pojawiają się w nich tzw. trudne tematy: śmierci, kalectwa, wojny, inności. Każda z nich wartościowa, godna polecenia młodemu czytelnikowi i warta nagrody.
Jednak wykonana z brązu statuetka Koziołka Matołka autorstwa Andrzeja Renesa, tylko jedna. Tym razem jury oddało ją w ręce Antoniny Kasprzak za „Wiłkę smoczą dziewczynkę”.
Nagrodzone również zostały: „Kobra” Katarzyny Wasilkowskiej i „O księżycu z komina domu na wzgórzu” Ariadny Piepiórki.
Nagrodę ustanowiły w 1994 roku Fundacja „Książka dla Dziecka” i redakcja kwartalnika „Guliwer” w hołdzie Kornelowi Makuszyńskiemu, znakomitemu polskiemu pisarzowi książek dla dzieci i młodzieży, które cechuje humor i silna wiara w prymat dobra. Od 2004 roku nagrodę przyznaje Miejska Biblioteka Publiczna - Galeria Książki w Oświęcimiu.
