FLESZ - Zbliża się lipcowa fala upałów

Barwne wielkoformatowe widowiska plenerowe, spektakle teatralne, happeningi i improwizacje w najpiękniejszych krakowskich sceneriach od 34. lat przyciągają krakowian i turystów. W tym roku po raz pierwszy ULICA Festival odbędzie się w dwóch edycjach, lipcowej (9-11.07) i wrześniowej (4-5.09). W najbliższy weekend zaprezentuje się aż piętnaście teatrów z Polski, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Na jesiennej edycji ULICY wystąpią grupy teatralne z Francji, Hiszpanii, Belgii, Czech i Wielkiej Brytanii.
- Chcemy, aby 34. ULICA dostarczyła widzom nie tylko wzruszeń, ale również uprzytomniła z całą siłą, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem - mówi dyrektor festiwalu Jerzy Zoń. - Festiwal przypomni publiczności nieuczęszczane ostatnio ulice i place Krakowa. Pokaże je w nowych, niespotykanych i dziwnych kontekstach.
Jak zapowiada twórca festiwalu Jerzy Zoń, teatr w przestrzeni miejskiej będzie mówił o rzeczach istotnych. Hasło tegorocznej edycji festiwalu stanowi kontynuację motta przyświecającego zeszłorocznym krakowsko-tarnowskim spotkaniom teatrów ulicznych - „Dziwne zdarzenia. Reaktywacja”.
Znany krakowskim widzom z poprzednich edycji Teatr Biuro Podróży zaprezentuje swój premierowy spektakl „Eurydyka” odwołujący się do mitu Eurydyki i Orfeusza i ich miłości silniejszej niż śmierć widzianych z perspektywy doświadczeń pandemii.
Spektakularne widowisko ogniowe „Ja gore” pokaże Teatr Akt, Teatr Migro z dwoma widowiskami „DROM- ścieżkami Romów” i „Ławka” zabierze widzów w świat romskich klimatów, z kolei Teatr HoM przywoła w pantomimie „Monsieur Charlie” postać Charliego Chaplina.
Skomplikowane relacje i problemy związane z funkcjonowaniem w związku podejmuje w swoim performensie „Kawaler” Pjoter, czyli Piotr Chlipalski, natomiast damsko-męskie stereotypy urosną do wymiaru tragikomicznej opowieści o miłości w spektaklu holenderskiej grupy Hendrick-Jan de Stuntman meets Kamp.
Przed krakowska publicznością zaprezentuje się niezwykły klaun i akrobata z Wielkiej Brytanii - Imre Bernath, hiszpański artysta Joan Català przedstawi widowisko „Pelat” przekraczające granice pomiędzy tańcem, cyrkiem, teatrem i sztuką performansu. Wirujące wiadra, kubki i piłki fruwające w powietrzu to atrybuty, które pojawią się w spektaklu „Hold on!” w wykonaniu włoskiego artysty Stefana Di Renzo.
Nie zabraknie także przedstawień gospodarzy festiwalu. Teatr KTO zaprezentuje trzy spektakle: „Zapach czasu” - jedną z najbardziej spektakularnych realizacji plenerowych Jerzego Zonia, „Ślepców” widzianych po jedenastu latach od premiery z pandemicznej perspektywy i wędrujący spektakl uliczny „Peregrinus” - jeden dzień z życia współczesnego everymana
Jak co roku wszystkie spektakle są darmowe. W szczególnych okolicznościach, w jakich odbywa się tegoroczna edycja, koordynatorzy w szczególny sposób zatroszczą się o dzieci, seniorów i osoby niepełnosprawne.
Przedstawienia w ramach ULICY będą się odbywać na Rynkach Głównym, Małym i Podgórskim w Krakowie oraz na rynku i boisku Pałacu Młodzieży w Tarnowie.