FLESZ - Opłata recyklingowa okazała się sukcesem?

Tegoroczna edycja festiwalu opiera się ona repertuarowo i organizacyjnie na zainicjowanej początkiem roku Wyszehradzkiej Platformie Muzycznej SZYMANOWSKI, zrzeszającej instytucje kultury z krajów Grupy Wyszehradzkiej. W ramach jej działalności do otwarcia festiwalu zaproszona została Orkiestra Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie.
Czescy artyści pod batutą Roberta Jindry, zaprezentują z udziałem sopranistki Kateřiny Kněžíkovej "Czarodziejskie noce", trzy pieśni do chińskich tekstów, Bohuslava Martinů oraz patrona festiwalu – Karola Szymanowskiego Penthesileę op. 18 i IV Symfonię Koncertującą op. 60. W partii solowej usłyszymy pianistę czeskiego, Tomáša Vránę.
Oprócz wspomnianej Orkiestry Filharmonii w Ostrawie, w Krakowie wystąpi także Slovak Sinfonietta z Żyliny, zaś w listopadzie 2021 roku, w ramach epilogu tegorocznej edycji Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat – artyści z Węgier.
- Żywimy nadzieję, że wszystkie te działania zbudują trwały pomost dla wymiany myśli artystycznej tych i kolejnych instytucji muzycznych – mówi Mateusz Prendota, dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej.
Festiwalowa publiczność usłyszy zarówno dzieła na stałe wpisane w repertuar krakowskiej Filharmonii – Karola Szymanowskiego "Harnasie", Symfonię Koncertującą czy II Symfonię – ta jednak zaprezentowana zostanie przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej w interpretacji Alexandra Humali w pierwotnej wersji z 1910 roku i wybrzmi dwukrotnie – 17 września w Krakowie oraz 18 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Najlepsze bary mleczne w Krakowie. Sprawdź, gdzie zjesz smaczne, domowe obiady
- TOP 15 miejsc w Krakowie, gdzie zjesz najpyszniejsze śniadanie