40. Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszą w drogę, ale będzie inaczej niż zawsze

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak w zeszłym roku rozpoczynała się 39. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę
Tak w zeszłym roku rozpoczynała się 39. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę Adam Wojnar
Od 8,5 do 10 tysięcy pielgrzymów wyruszało w ostatnich latach na początku sierpnia z Krakowa do maryjnej stolicy kraju - Częstochowy. Tym razem epidemia koronawirusa ograniczy liczbę pątników, natomiast będzie jednocześnie możliwość włączenia się w pielgrzymowanie duchowe - przez internet. Jak zapewniają organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, mimo nadzwyczajnych warunków jej tradycja zostanie podtrzymana.

FLESZ - Wchodzi trzeci etap znoszenia obostrzeń

Pojawiało się już sporo zapytań o los pielgrzymki w dobie epidemii, dlatego kuria opublikowała wstępne informacje na temat jej organizacji. Wstępne, bo sytuacja jest dynamiczna, mogą się pojawić inne niż obecnie obostrzenia i przepisy. Przyjęte jak na razie zasady organizacji uzgodniono z Państwową Inspekcją Sanitarną i instytucjami rządowymi.

"W roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II 40. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Krakowska, pod patronatem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego odbędzie się tradycyjnie w sierpniu (6-11 sierpnia 2020 r.)" - przekazuje w ogłoszonym komunikacie krakowska kuria.

- Arcybiskup Jędraszewski jasno powiedział, że pielgrzymka powinna się odbyć, a jej forma będzie zależała od sytuacji w danym momencie. Podstawa to bezpieczeństwo i zachowanie przepisów obowiązujących w czasie, gdy pielgrzymka będzie wyruszać w drogę - mówi nam ks. s. Jan Przybocki, główny koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

Przyjęto, że pielgrzymka ma zostać zorganizowana w formie tradycyjnego przejścia pątników - takiej ich liczby, jaką będą dopuszczały przepisy w sierpniu - a także pielgrzymowania duchowego, poprzez strony internetowe, media społecznościowe, transmisje live itp.

Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę składa się zawsze z 8 wspólnot, które tworzą pątnicy z Krakowa, jak też różnych miejscowości z archidiecezji. Liczba wspólnot się nie zmieni, natomiast liczba osób będzie zależała od sytuacji panującej w czasie, gdy pielgrzymka będzie miała wyruszyć, a priorytetem będzie zapewnienie maksimum bezpieczeństwa.

- Wyruszy osiem niezależnych pielgrzymek pieszych, każda inną trasą, z odrębnymi miejscami postojowymi i mszy świętych. Na dzisiaj, wstępnie jest przyjęte - a wynika to z naszych spotkań z przedstawicielami sanepidu, również z przedstawicielami Ministerstwa spraw wewnętrznych - że każda ze wspólnot będzie mogła liczyć do 50 osób, tak jak jest w przypadku pogrzebów, czyli uroczystości religijnych na otwartej przestrzeni - wyjaśnia Andrzej Bac, współkoordynator pielgrzymki.

Przewidziano dla poszczególnych wspólnot odrębne miejsca mszy św. na rozpoczęcie, a godziny wyjścia i trasy przejścia mają zostać tak wyznaczone, by wspólnoty nie łączyły się ze sobą. Trasy poszczególnych wspólnot będą przebiegać generalnie jak dotychczas, ale z częściowymi zmianami, dzięki którym pielgrzymi przejdą więcej odcinków lasami i drogami polnymi (a jednocześnie nie ma to wydłużyć drogi, nawet raczej ją skrócić). Postoje będą organizowane w lasach, na łąkach lub wioskach.

Co do noclegów w tej kilkudniowej trasie - tu jest istotna zmiana: przewidziane są noclegi w pojedynczych namiotach (z wyjątkiem rodzin). Jak dodają organizatorzy, w wyjątkowych przypadkach będzie również możliwość skorzystania odpłatnie z funkcjonujących na trasie pielgrzymki kwater prywatnych, schronisk itp. - z zachowaniem reżimów sanitarnych, jakie będą obowiązywały na początku sierpnia.

Zapisy mają być prowadzone od 1 do 5 sierpnia, wyłącznie w bazach wspólnot. Ważna informacja: w momencie zapisu na pielgrzymkę każdy pielgrzym podpisze oświadczenie o zobowiązaniu do przestrzegania w trakcie pielgrzymki aktualnie obowiązujących reżimów epidemicznych i oświadczy, że w razie ich naruszenia ponosi odpowiedzialność prawną.
Jeśli pojawiłby się przepis mówiący o obowiązku wykonania testu na obecność wirusa, każdy będzie go musiał wykonać.

Z kolei osoby, które myślą o pielgrzymowaniu duchowym, już teraz zapraszane są do przesyłania na adres mailowy: [email protected] modlitewnych intencji, które będą odczytywane w trakcie każdej mszy św. podczas pielgrzymki w sierpniu. A od 3 do 11 sierpnia poprzez stronę www pielgrzymki i media społecznościowe wszyscy o stałych porach będą mogli uczestniczyć online w konferencjach pielgrzymkowych, wspólnej modlitwie porannej, modlitwie Anioł Pański, Koronce do Miłosierdzia Bożego, wieczornej adoracji i Apelu Jasnogórskim.

Kolejne, bardziej szczegółowe informacje o pielgrzymce są zapowiadane na koniec maja.

Organizatorzy krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę mówią, że to specyficzne rekolekcje w drodze. Podkreślają też: trudne okoliczności epidemii w kraju i na świecie powinny wzmocnić naszą modlitwę do Boga. Wskazują, że w historii wielokrotnie zanoszona w najtrudniejszych chwilach modlitwa była wysłuchiwana. - Tak było w Rzymie w 590 roku, gdy dżuma zbierała śmiertelne żniwo. Wówczas papież Grzegorz Wielki niósł w błagalnej procesji wizerunek Maryi (zwany odtąd Salus Populi Romani – „Wybawicielka Ludu Rzymskiego”), prosząc o ocalenie miasta. Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd wierni pielgrzymują w wielu intencjach. Warto przypomnieć również, że narodziny Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej w 1711 roku przypadły akurat w czasie trwającej zarazy - dodają.

Pielgrzymka Krakowska narodziła w 1981 roku po Białym Marszu w Krakowie, który był modlitwą studentów i mieszkańców za Jana Pawła II i w jego intencjach. Dlatego co roku odbywa się „W intencji Ojca Świętego i Ojczyzny”, natomiast za każdym razem pod innym hasłem. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Wielka tajemnica wiary”, towarzyszy jej też motto - słowa z Ewangelii według św. Jana: „(…) abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał”.

Jak wyglądało w zeszłym roku wyjście 39. Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę? Przypominamy w naszej galerii zdjęć.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wyjątkowa atrakcja - pielgrzymowanie pod patronatem Jędraszewskiego- osobiście nie skorzystam :)

Dodaj ogłoszenie