Program „Rodzina 500+”. Zmiany od 2022 roku
Wraz z rozpoczęciem 2022 roku nastąpiły zmiany w programie „Rodzina 500+”. Pierwszą z nich jest przejęcie obsługi programu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyznaczono także nowe terminy składania wniosków upoważniających do pobierania świadczenia. Należy zaznaczyć, że od teraz można zrobić to wyłącznie drogą elektroniczną, a pieniądze zostaną przelane rodzicom na ich konta bankowe.
500 plus 2022. Wnioski można składać już od 1 lutego
1 lutego 2022 rozpoczęło się przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023.
Terminy i wypłaty wyglądają następująco:
- do 30 kwietnia 2022, wypłata nastąpi do 30 czerwca 2022
- od 1 maja do 31 maja 2022, wypłata nastąpi do 31 lipca 2022 z wyrównaniem za czerwiec
- od 1 czerwca do 30 czerwca 2022, wypłata nastąpi do 31 sierpnia 2022 z wyrównaniem za czerwiec i lipiec
Uwaga: złożenie wniosku później niż w czerwcu oznacza, że świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące. Dodatkowo w przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty świadczenia 500+ nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy.
Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - wnioski złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Dlatego osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS o jego ponowne przyznanie za ten okres.
"Rodzina 500+". Składanie wniosków tylko drogą elektroniczną
Wnioski o 500 plus można składać już 1 lutego 2021 roku drogą elektroniczną - przez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Informacja o przyznaniu świadczenia 500+ będzie znajdowała się w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS – także, gdy wniosek został złożony przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Osoby, które będą miały problem ze złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia przez internet, mogą zgłosić się o pomoc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Składając wniosek, uważaj na cyberprzestępców
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przestrzega przed cyberprzestępcami podczas składania wniosków drogą elektroniczną. Wykonując tę czynność należy pamiętać o następujących informacjach:
- wypełnianie i składanie wniosku jest całkowicie bezpłatne
- żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosku nie żąda podawania danych mailem lub SMS-em
- przy składaniu wniosku online należy zwrócić uwagę, czy odbywa się to za pomocą bezpiecznego połączenia
Kto może stracić prawo do pobierania 500 plus?
500+ może zostać odebrane osobom:
- które podały we wniosku fałszywe dochody
- które nie zgłosiły zmiany pracy
- które nie zgłosiły zmiany dochodu rodziny
- które pobierają świadczenie 500 plus, lecz mieszkają poza granicami Polski
- których dziecko trafiło do instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. młodzieżowego ośrodka wychowawczego) lub pieczy zastępczej (rodzina zastępcza lub placówka opiekuńcza)
- których rzeczywista sytuacja rodziny uległa zmianie (np. rodzice rozwiedli się i rodzic otrzymujący dotychczas świadczenie nie sprawuje opieki nad dziećmi)
- które fałszywie zdeklarowały utratę dochodów
- rodzicom, którzy nie są już razem nie mogą osobno pobierać pełnego zasiłku 500 złotych. Jeśli sąd orzekł opiekę naprzemienną i oboje rodziców w porównywalnych i powtarzających się okresach opiekuje się dzieckiem, świadczenie 500 będzie między nich dzielone po równo na pół
