Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

6 380 złotych to za mało? Radni sięgnęli władzy do portfeli

Alicja Fałek
Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza
Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza Fot. Stanisław Śmierciak
O ponad 3 tys. zł brutto zmalało wynagrodzenie wójta Rytra. Radni opozycji obniżyli mu zarobki. Podwyżki doczekali się m.in. prezydent Nowego Sącza oraz wójtowie gm. Nawojowa i Podegrodzie.

Nowa kadencja samorządu przyniosła zmiany wynagrodzenia gospodarzy miast i gmin w powiecie nowosądeckim. Najdotkliwiej decyzję radnych odczuje Władysław Wnętrzak, wójt gminy Rytro, który będzie zarabiać o ponad 3 tys. zł brutto mniej niż przez ostatnie cztery lata.

Marek Nosal, radny gminy Rytro podczas ostatniej sesji wystąpił z wnioskiem, by wynagrodzenie wójta Wnętrzaka wynosiło tyle, co dotychczas - 9 480 zł brutto miesięcznie.

- Przez ostatnie cztery kadencje zasłużył sobie na taką pensję, tym bardziej że nie jest to maksimum, jakie może otrzymać - zaznacza radny Nosal. - Spodziewaliśmy się, że opozycja może ten wniosek odrzucić i obniżyć wynagrodzenie, ale nie aż tak drastycznie.

Na 14 obecnych radnych, za utrzymaniem dotychczasowej pensji zagłosowało pięciu, przeciw była reszta. Zaraz po tym głosowaniu wniosek przedstawiła opozycja, czyli Klub Radnych "Odpowiedzialny Samorząd".

- W myśl ustawy to rada gminy ustala wysokość zarobków wójta i ma prawo je zmniejszyć - podkreśla Janusz Tomasiak, który w imieniu klubu składał wniosek. - Obecne zadłużenie gminy jest bardzo wysokie, bo wynosi sześć milionów złotych. Oszczędności się przydadzą i zostaną wydane dla dobra mieszkańców.

Radny opozycji nie wyklucza, że za rok pensja wójta Rytra wzrośnie. Zaznacza jednak, że będzie to możliwe, o ile poprawi się sytuacja finansowa gminy.

Władysław Wnętrzak otrzymywać będzie miesięcznie 6 380 złotych brutto. Złoży się na to wynagrodzenie zasadnicze - 4 300 zł, dodatek funkcyjny - 300 zł, dodatek specjalny - 920 zł i dodatek stażowy - 860 zł.

- To zemsta polityczna - uważa wójt Rytra. - Opozycja w ten sposób chciała pokazać, jak silną ma pozycję w radzie gminy.
Jak podkreśla, w ciągu 16 lat rządzenia Rytrem nigdy nie dostawał najwyższej pensji. A skoro za każdym razem mieszkańcy wybierają go w pierwszej turze, to znaczy, że ma poparcie i zasługuje na takie wynagrodzenie, jakie miał do tej pory.

- To, że teraz mam mniej, nie przełoży się na moją pracę. Nadal będę dawał z siebie wszystko, by mieszkańcom żyło się lepiej - zapewnia Wnętrzak. - Choć ta motywacja będzie nieco mniejsza niż dotychczas.

Niepewny swoich zarobków przez chwilę był Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec. Większość w radzie ma opozycyjny wobec niego klub radnych PiS. Pierwszy projekt uchwały, zostawiający wójtowi wynagrodzenie w wysokości 12 365,22 zł brutto miesięcznie odesłano do komisji budżetowej.

- Chodziło o kwestie formalne, czyli zapisy kwot, żeby były zgodne z ustawą. Podczas ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę i otrzymuję tyle samo, co dotychczas - mówi Bernard Stawiarski. - To maksymalna pensja, jaką mogę dostawać, więc nie narzekam. Myślę, że jak na ogrom obowiązków i odpowiedzialność, które na mnie spoczywają, to odpowiednia kwota.

Podwyżkę po ośmiu latach rządzenia Nowym Sączem otrzymał prezydent Ryszard Nowak. Z takim wnioskiem wystąpili radni koalicyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości i "Dla Miasta".

- Gdy cztery lata temu, po ponownym objęciu urzędu przez Ryszarda Nowaka, radni chcieli mu podnieść zarobki, prezydent nie wyraził na to zgody - przypomina Patryk Wicher, radny PiS. - Od ośmiu lat zarabia więc tyle samo, a jest to jedna z niższych pensji, jaką może pobierać prezydent miasta.

Wniosek został przegłosowany większością głosów: Ryszard Nowak zarabia o 1194 zł więcej. Jego pensja brutto wynosi teraz 12 108 zł.

Grosza nowemu staroście nowosądeckiemu nie poskąpili radni powiatowi. Marek Pławiak zarabia 12 360 zł brutto miesięcznie. To maksymalna kwota w myśl prawa.

- Przyznano mi uposażenie poprzednika. Doceniam jego kompetencje i doświadczenie, ale ja, przepraszam, też mam niemałe - komentuje starosta Marek Pławiak. - Jeśli będą sukcesy, to większe pieniądze dostaną pracownicy starostwa. Już nie ja.

Ile zarabiają brutto?
12 365 zł - wójt Chełmca, bez zmian
12 360 zł - starosta nowosądecki, tyle co jego poprzednik
12 108 zł - prezydent Nowego Sącza, więcej o 1194 zł
12 100 zł - wójt gminy Podegrodzie, więcej o 2625 zł
12 100 zł - burmistrz Muszyny, więcej o 100 zł
11 980 zł - wójt gminy Grybów, więcej o 1000 zł
11 800 zł - wójt Korzennej, więcej o 760 zł
11 632 zł - wójt Łososiny Dolnej, więcej o 592 zł
11 617 zł - wójt gminy Nawojowa, więcej o 2966 zł
11 617 zł - wójt gminy Kamionka Wielka, więcej o 350 zł
11 180 zł - wójt gminy Łabowa, bez zmian
10 722 zł - burmistrz Starego Sącza, bez zmian
10 151 zł - wójt Łącka, 1422 zł więcej niż jego poprzednik
10 080 zł - wójt Gródka nad Dunajcem, więcej o 400 zł
9 000 zł - burmistrz Piwnicznej-Zdroju, 1000 zł mniej niż jego poprzednik
7 695 - burmistrz Grybowa, 1140 zł mniej niż jego poprzednik
6 380 zł - wójt Rytra, mniej o 3100 zł
Pod koniec stycznia kryniccy radni zdecydują o wynagrodzeniu burmistrza Krynicy-Zdroju. Dotychczas zarabia 10 815 zł.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska