Ceremonia otwarcia
W niedzielę (6 listopada) odbyła się ceremonia otwarcia, w której wzięli udział: Jacek Majchrowski (Prezydent Miasta), Andrzej Gut-Mostowy (Sekretarz Stanu, Ministerstwo Sportu i Turystyki), James Rees (President of ICCA), Senthil Gopinath (Chief Executive ICCA) oraz Grzegorz Biedroń (Prezes Malopolskiej Organizacji Turystycznej). Ceremonię otwarcia kongresu poprowadził Łukasz Cioch.
- Kraków to miasto specyficzne, wpisane na listę światowego dziedzictwa, miasto historyczne, które było dawną stolicą Polski, ale równocześnie miastem, które patrzy w przyszłość i stawia na nowoczesność. Nie ma się co dziwić w tym kontekście, że Kraków jest miastem, które przyciąga turystów - mówił prezydent Jacek Majchrowski: - Turystyka w każdej postaci: turystyka kulturalna, biznesowa, naukowa ... każda turystyka jest oczkiem w głowie dla władz miasta. Staramy się by do Krakowa przyjeżdżało jak najwięcej turystów.
Andrzej Gut-Mostowy tłumaczył: - "Stowarzyszenie ICCA jest ważną organizacją dla firm działających w branży turystyki biznesowej. O ile turystyka indywidualna i turystyka krajowa relatywnie i szybko odrabia straty, zdecydowanie trudniej walczyć jest o klientów w ramach turystyki biznesowej i kongresowej. Dlatego szczególnie jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie Kraków stał się gospodarzem 61. ICCA World Congress. Proces pozyskiwania kongresu był wieloetapowy i bardzo skomplikowany, a także rozpoczął się już dwa lata przed jego datą. Znając wagę tego wydarzenia, od samego początku starań Państwo Polskie aktywnie wspierało kandydaturę Krakowa. Dziś jestem pewien, że dla wszystkich uczestników będzie to olbrzymia szansa na docenienie piękna tego miasta, ale i całego naszego kraju".
- Jesteśmy w odległości kilkuset metrów od królewskiego zamku na Wawelu, w miejscu, które przez setki lat było stolicą Polski, ale też również w miejscu, które dzisiaj pod względem kulturowym i gospodarczym jest bardzo ważnym miejscem na mapie Polski. Miejscem, które słynie z tolerancji i współpracy. To wydarzenie jest właśnie elementem tej tolerancji i współpracy, z jakiej Kraków słynie w Polsce - mówił Grzegorz Biedroń.
Kraków stolicą branży spotkań w ramach 61. ICCA World Congress
Kongres ICCA (International Congress and Convention Association) jest jednym z najważniejszych wydarzeń w branży kongresowej na świecie. Co roku skupia ekspertów i liderów przemysłu spotkań, przedstawicieli środowisk opiniotwórczych, mediów, specjalistów w zakresie organizowania międzynarodowych konferencji i kongresów, a także młodych liderów sektora spotkań. Sieć ICCA to ponad 1100 podmiotów: usługodawców, firm i organizacji z niemal 100 krajów świata.
Wydarzenie stwarza doskonałą przestrzeń do wymiany specjalistycznej wiedzy w obszarze relacji biznesowych o charakterze międzynarodowym. Dla Krakowa to promocja na skalę ogólnoświatową! Kongres stwarza możliwość zaprezentowania swoich najmocniejszych atutów jako np. miasta gospodarza dla globalnych wydarzeń.
Większość wydarzeń 61. edycji Kongresu Stowarzyszenia ICCA odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Część wydarzeń zaplanowano także w innych lokalizacjach na terenie stolicy Małopolski, m.in. w Tauron Arenie Kraków, Starej Zajezdni by DeSilva oraz w Teatrze Słowackiego.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć pod linkiem: tutaj.
Kraków gospodarzem ICCA 2022
Proces pozyskiwania kongresu, rozpoczęty w 2020 r., był wieloetapowy i szczegółowy. Samo opracowanie oferty miasta, zwłaszcza w niepewnych czasach pandemii, było ogromnym wyzwaniem. W czasie etapu selekcji zrealizowano dwie wirtualne wizyty inspekcyjne, które miały pokazać walory naszego miasta, jego możliwości i zaplecze konferencyjne. Na potrzeby pierwszej z nich, która trwała niemal pięć godzin, w rekordowo krótkim czasie wyprodukowano 4 filmy, zaangażowano ponad 30 podmiotów z branży turystyki biznesowej, a całość transmitowana była na żywo z wirtualnego studia. Dzięki profesjonalizmowi i współdziałaniu wszystkich partnerów, Kraków w ostatnim etapie rywalizacji pokonał Ateny i Bangkok.
„Together we can”
Choć tegoroczna edycja za ramy tematyczne przyjęła trzy główne obszary: DEI (ang. diversity, equity and inclusion), sustainability (ang. zrównoważony rozwój) i legacy (ang. dorobek), zagadnienia i tematy zaplanowane w tym roku wykraczają poza proste kategoryzacje. Wojna w Ukrainie i nowy wymiar potrzeby solidarności wobec nieprzewidywalności współczesnego świata stanowiły istotne tło w procesie tworzenia agendy tego kilkudniowego wydarzenia odbywającego się w tej edycji pod hasłem „Together we can” (ang. Razem damy radę).
ICCA – międzynarodowe stowarzyszenie profesjonalistów branży MICE
Stowarzyszenie ICCA, The International Congress and Convention Association, zostało założone w 1963 roku przez biura podróży w celu lepszej, wzajemnej współpracy w obliczu szybkiego rozwoju rynku międzynarodowych konferencji. Jest to jedyne stowarzyszenie, do którego należą najwięksi specjaliści w zakresie obsługi, transportu i organizowania imprez międzynarodowych. Wcześniejsze edycje kongresu odbyły się m.in. w Kaohsiung, Houston, Dubaju, Pradze.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Sekrety hotelu Forum. Zazdrościła go nam cała Polska!
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Tunel na nowej zakopiance będzie otwarty na listopadowy długi weekend?
