Spis treści
66 mln na wsparcie doradcze i szkoleniowe
Konkurs Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego pt. „Wsparcie firm w okresowych trudnościach” finansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Celem konkursu jest przede wszystkim pomoc przedsiębiorcom w dostosowaniu się do zmian zachodzących na rynku pracy.
Wnioski będzie można składać od 2 do 17 listopada 2023 roku, a środki będą mogły być przeznaczone na wsparcie doradcze i finansowe:
Z satysfakcją przekazujemy polskim przedsiębiorcom kolejne narzędzia wsparcia w postaci diagnozy i sprofilowanych na indywidualne potrzeby szkoleń. Pozwolą one m.in. na zniwelowanie czynników zewnętrznych lub wewnętrznych w przedsiębiorstwach, które spowodowały utratę sprawności prowadzenia działalności gospodarczej lub będą miały wpływ na spowolnienie jego rozwoju społecznego i gospodarczego w przyszłości - mówi Monika Jaworska z departamentu usług rozwojowych PARP.
Wsparcie udzielane przedsiębiorcom lub ich pracownikom polega na pokryciu kosztów diagnozy oraz refundacji kosztów usług rozwojowych zakupionych za pośrednictwem projektu.
Budżet konkursu to 66 mln zł, a całkowity koszt projektu musi zamknąć się w kwocie 13 196 526 zł. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 100 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.
Jakie firmy mogą otrzymać wsparcie?
Na wsparcie doradcze i szkoleniowe z konkursu PARP mogą liczyć firmy, które zmagają się z różnymi problemami:
- kryzys gospodarczy w regionie,
- spadek popytu na oferowane przez firmę usługi czy produkty,
- utrata wykwalifikowanych pracowników,
- choroba.
Wsparcie szkoleniowe ma pomóc przedsiębiorcom rozwiązać aktualne problemy i wcześnie reagowanie na nie w przyszłości. Przedsiębiorcy i ich pracownicy będą mogli również rozwinąć swoje umiejętności zawodowe lub pozyskać nowe, jeśli takie potrzeby zostaną stwierdzone na etapie opracowania diagnozy potrzeb firmy.
PARP wskazała, że odbiorcami wsparcia w projekcie mogą być samozatrudnieni oraz przedsiębiorcy doświadczający czasowych trudności w prowadzeniu firmy lub tacy, którzy zauważają pierwsze oznaki kryzysu, możliwe do zatrzymania lub cofnięcia.
Okres realizacji projektu nie przekracza 36 miesięcy, przy czym projekt rozpoczyna się nie później niż 1 lipca 2024 r.
Źródło:
