Tegorocznym motywem rocznicy jest proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz. W 2020 roku, podczas 75 rocznicy w prostych, ale mocnych słowach - “Auschwitz nie spadło z nieba” określił to Marian Turski.
27 kwietnia 1940 roku po inspekcji różnych obiektów dowódca SS Heinrich Himmler wydał rozkaz założenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, noszącym już wówczas niemiecką nazwę Auschwitz. W 1943 r. zagłada przybrała tu charakter przemysłowy. Wiosną tego roku Niemcy ukończyli na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau budowę czterech instalacji, w których znajdowały się komory gazowe, ale także nowoczesne urządzenia do kremacji zwłok.
Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.
– Odwiedzający Miejsce Pamięci mogą dziś zobaczyć ruiny budynków, które stały się symbolem zagłady Żydów, ale też innych zbrodni popełnianych w Auschwitz na Polakach, Romach, Rosjanach i ludziach innych narodowości – mwówi dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.
- Zachowały się plany architektoniczne i konstrukcyjne, które dobitnie ukazują, co człowiek – nawet znakomicie wykształcony – jest w stanie zrobić w imię ideologii. Wszystkie te pozostałości są wymownym ostrzeżeniem dla ludzkości, jakże wymownym dziś w świetle zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosję na Ukrainie.
W obchodach wezmą udział ocaleni z Auschwitz. Zaproszeni zostali tez przedstawiciele najwyższych urzędów w Polsce oraz placówek dyplomatycznych państw. Nie zostali zaproszeni przedstawiciele Federacji Rosyjskiej.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W związku z obchodami żadna z dróg w Oświęcimiu nie będzie zamknięta dla ruchu pojazdów. Utrudnienia mogą jedynie polegać na chwilowym wstrzymaniu ruchu na czas przejazdu kolumny z uczestnikami uroczystości.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Budowa trzeciego mostu nad Sołą w Oświęcimiu nabiera tempa
- TOP 11 pediatrów w Oświęcimiu. Oni cieszą się zaufaniem pacjentów
- Studniówka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Konarskiego w Oświęcimiu. Zdjęcia
- Najbardziej popularne imiona męskie w Oświęcimiu i powiecie nadawane w 2022 roku
- Najbardziej popularne imiona żeńskie w Oświęcimiu i powiecie nadawane w 2022 roku
- Hołd ofiarom marszu śmierci więźniów niemieckiego obozu Auschwitz
