Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

78. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Zapowiedź 78 rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz
Zapowiedź 78 rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Adrian Szymalski
Jutro (27 stycznia 2023 r.) obchodzona będzie 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wśród gości nie będzie przedstawicieli Rosji - nie zostali zaproszeni.

Tegorocznym motywem rocznicy jest proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz. W 2020 roku, podczas 75 rocznicy w prostych, ale mocnych słowach - “Auschwitz nie spadło z nieba” określił to Marian Turski.

27 kwietnia 1940 roku po inspekcji różnych obiektów dowódca SS Heinrich Himmler wydał rozkaz założenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, noszącym już wówczas niemiecką nazwę Auschwitz. W 1943 r. zagłada przybrała tu charakter przemysłowy. Wiosną tego roku Niemcy ukończyli na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau budowę czterech instalacji, w których znajdowały się komory gazowe, ale także nowoczesne urządzenia do kremacji zwłok.

Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

– Odwiedzający Miejsce Pamięci mogą dziś zobaczyć ruiny budynków, które stały się symbolem zagłady Żydów, ale też innych zbrodni popełnianych w Auschwitz na Polakach, Romach, Rosjanach i ludziach innych narodowości – mwówi dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

- Zachowały się plany architektoniczne i konstrukcyjne, które dobitnie ukazują, co człowiek – nawet znakomicie wykształcony – jest w stanie zrobić w imię ideologii. Wszystkie te pozostałości są wymownym ostrzeżeniem dla ludzkości, jakże wymownym dziś w świetle zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosję na Ukrainie.

W obchodach wezmą udział ocaleni z Auschwitz. Zaproszeni zostali tez przedstawiciele najwyższych urzędów w Polsce oraz placówek dyplomatycznych państw. Nie zostali zaproszeni przedstawiciele Federacji Rosyjskiej.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W związku z obchodami żadna z dróg w Oświęcimiu nie będzie zamknięta dla ruchu pojazdów. Utrudnienia mogą jedynie polegać na chwilowym wstrzymaniu ruchu na czas przejazdu kolumny z uczestnikami uroczystości.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska