https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

8. dzień strajku nauczycieli. Egzamin ósmoklasisty przebiegł bez przeszkód

Bartosz Dybała
Ponad 377 tys. uczniów z 12 700 szkół w całym kraju bez przeszkód napisało w poniedziałek egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Nie przeszkodził w tym strajk nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia i trwa nadal.

- We wszystkich szkołach w kraju egzamin ósmoklasisty przebiega zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń - poinformowała szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska, podczas gdy uczniowie ósmych klas szkół podstawowych mierzyli się z zadaniami z języka polskiego.

Poniedziałek to ósmy dzień strajku nauczycieli, którzy domagają się dla siebie wyższych płac, i pierwszy egzaminu ósmoklasisty, który potrwa do 17 kwietnia włącznie. Wtedy uczniowie zmierzą się z testem z języka obcego.

Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym w historii. - Deklarowaliśmy, że egzaminy i edukacja będą ograniczać testomanię, czyli jest sporo zadań otwartych, gdzie uczeń musi wykazać się m.in. umiejętnością pisania tekstu - mówiła Zalewska.

Uczniowie mogli wybrać między napisaniem rozprawki bądź opowiadania. - Wybrałem pierwszą formę. Tematem były relacje międzyludzkie i to, czym się w nich kierować: sercem czy rozumem - mówi nam Szymon Skowronek, uczeń Szkoły Podstawowej 38 w Krakowie.

W stolicy Małopolski egzamin również przebiegł bez przeszkód. Mimo ogólnopolskiego strajku nauczycieli i zawieszenia zajęć w wielu szkołach dyrektorom udało się obsadzić komisje egzaminacyjne.

- W naszych szkołach samorządowych blisko 6 tys. uczniów mogło wczoraj przystąpić do egzaminu. Odbyły się bez przeszkód - poinformowała Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji krakowskiego magistratu.

Dodała, że podobnie powinno być przy okazji kolejnych egzaminów, w tym m.in. z matematyki. - Są skompletowane bądź kompletowane komisje. Egzamin z matematyki powinien się odbyć bez przeszkód - dodała Całus.

Dynamika strajku w Krakowie jest zmienna – ze 123 przedszkoli 30 placówek działa normalnie, przy czym 11 z tych 30 podjęło decyzję o zawieszeniu strajku.

Wnioski o zawieszenie zajęć dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek mogą wystosować także później (w reakcji na zmieniającą się sytuację w danej szkole), dlatego urzędnicy przypominają o tym, że informacje o bieżącej sytuacji w swojej placówce najlepiej uzyskać u jej dyrektora.

Od poniedziałku do dyspozycji rodziców przedszkolaków pozostają młodzieżowe domy kultury. Ich pracownicy są przygotowani do przyjęcia maluchów już od godziny ósmej rano. Takich placówek jest w mieście jedenaście:

  • Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana na Krupniczej cmjordan.krakow.pl
  • Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Beskidzkiej 30 mdkgal.edu.pl
  • Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 mdk-dh.krakow.pl
  • Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 15 sckm.krakow.pl
  • Młodzieżowy Dom Kultury na os. Tysiąclecia 15 mdk.krakow.pl
  • Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” mdkfort49.krakow.pl
  • Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Lotniczej 1 mdk-lotnicza.pl
  • Młodzieżowy Dom Kultury na os. Kalinowym 18 mdkkorczak.pl
  • Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” krakowiak.edu.pl
  • Młodzieżowy Dom Kultury na al. 29 Listopada 102 mdkna102.krakow.pl
  • Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5 mdkgrunwaldzka5.pl

- Dzięki pomocy zaprzyjaźnionych przedszkoli prywatnych i szkół średnich udało mi się skompletować komisje na egzamin z języka polskiego i wtorkowy z matematyki - zapewniła nas Magdalena Mazur, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie.

Głos w sprawie strajku zabrał w poniedziałek Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Dziwię się, że nauczyciele strajkują - mówił w „Rozmowie Piaseckiego” w TVN24. Przekonywał, że strajk to „główny przedmiot troski rządu”, ale stwierdził też, że „doszliśmy, jeżeli chodzi o rozwiązania płacowe, do granicy możliwości polskiego budżetu”.

- Dalej się nie cofniemy - podkreślił Gowin.

Z kolei Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, stwierdził, że jeśli protest będzie się rozwijał tak, jak w tym momencie, to jego zdaniem egzaminy maturalne są bardzo poważnie zagrożone. Anna Zalewska wyraziła jednak nadzieję, że matura przebiegnie bez zakłóceń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska