Dzięki staraniom Zarządu Województwa Małopolskiego udało się pozyskać 60 mln zł na poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. To nie tylko krok w stronę nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, ale także realne oszczędności dla samorządów i instytucji publicznych.
To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Dodatkowe 25 mln zł zostanie przeznaczone na zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Dzięki temu mieszkańcy Małopolski będą mogli korzystać z cieplejszych, bardziej komfortowych i energooszczędnych mieszkań, co wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania i ochronę środowiska.
– Stawiamy kolejny krok na drodze nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, które pozwolą samorządom i instytucjom publicznym na poczynienie realnych oszczędności. Zachęcam wszystkich uprawnionych do składania wniosków. To największy tego typu program wsparcia w Małopolsce, który otwiera przed nami ogromne możliwości – mówi Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego.
Z kolei Marcin Kozik, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zaznacza: - Dzięki pozyskanym funduszom, Małopolska zyska szansę na realizację licznych inwestycji, które przyczynią się w wymierny sposób do poprawy jakości życia mieszkańców. To kolejny krok do rozwoju Małopolski jako regionu odpowiedzialnego gospodarczo i ekologicznie.
Dla kogo pożyczki?
Odbiorcami pożyczek przeznaczonych dla budynków użyteczności publicznej mogą być jednostki samorządu terytorialnego (w tym podległe im podmioty, jednostki organizacyjne i jednostki zarządzane), podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, uczelnie, organizacje pozarządowe i ich partnerstwa, a także kościoły i związki wyznaniowe.
Z kolei w przypadku puli środków przeznaczonych dla budynków wielorodzinnych o pożyczki mogą się starać wspólnoty mieszkaniowe (jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej działające na podstawie ustawy o własności lokali), jednostki samorządu terytorialnego (w tym podległe im podmioty, np. spółki prawa handlowego z większościowym udziałem JST, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia, ich jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną) i Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Już niedługo ruszą nabory
Nabory w ramach obu umów zawartych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zostaną ogłoszone w połowie lutego. Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie www.marr.pl oraz mediach społecznościowych MARR S.A. Podmioty zainteresowane ofertą mogą uzyskać informację w Punkcie Obsługi Klienta: tel. 12 617 66 69, 785 051 373, e-mail: [email protected]
