
A to... antyszopka krakowska. Piotr Michalczyk, jej autor, podczas 67. Konkursu Szopek Krakowskich w 2009 roku otrzymał specjalne wyróżnienie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa za odwagę podjęcia aktualnych tematów społecznych. Szopka jest jednym z najnowszych nabytków, uzupełniających bogatą kolekcję szopek krakowskich Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Figurka przedstawiająca króla Heroda. Wszystkie zachowane w zbiorach Muzeum Etnograficznego kukiełki przedstawiające Heroda nie mają głowy na stałe przymocowanej do tułowia - po ścięciu przez Śmierć zawsze musiała spaść. Kukiełka jest częścią całego zespołu, który Tadeusz Estreicher (1871-1952, chemik, profesor UJ) zakupił wraz z szopką w Wieliczce w 1904 roku.

Kobyłka lub Konik - tak w Małopolsce pod koniec XIX wieku i w wieku XX nazywano kolędnika, który udawał jeźdźca na koniu. W zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajdują się cztery Kobyłki, pochodzące z lat 20. i 30. XX wieku (m.in. ta ze zdjęcia).

Gwiazda kolędnicza. Ten obiekt trafił do Muzeum Etnograficznego w Krakowie w 1935 roku jako dar doktora Wiktora Medweckiego, prawnika i miłośnika turystyki.