
Figurka świętego Mikołaja. Jest jedynym takim obiektem pochodzącym z XIX w. i zachowanym w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Do muzeum została przekazana przez Seweryna Udzielę, założyciela MEK.

Ta figurka anioła pochodzi z regionu Rudaw - pogranicza pomiędzy Czechami i niemiecką Saksonią, pasma górskiego nazywanego również Górami Kruszcowymi (niem. Erzgebirge). Wraz z kilkoma zabawkami z Erzgebirge anioł trafił do Muzeum Etnograficznego w Krakowie w 1938 roku.

Forma piernikowa z szopką, powstała w latach 70. XIX wieku. Wykorzystywana była w Zakładzie Wyrobów Woskowych i Pierników „Rothe” Antoniego Rothego w Krakowie. Zbiór kilkudziesięciu klocków z zakładu Antoniego Rothego trafił do muzeum już w roku 1932. Ten cenny zasób świadczy o bogatej i prawie zapomnianej tradycji piernikarstwa w Krakowie.

Figurki jasełkowe - trzej królowie na wielbłądzie. Pochodzą z kościoła parafialnego w Zawoi, a podarowane zostały muzeum w roku 1934 przez młodzież z Koła Krajoznawczego Gimnazjum nr IX w Krakowie. Według zebranych przez Koło informacji, rzeźbę wykonać miał w latach 1830-50 wiejski rzeźbiarz. Sposób opracowania sugeruje pochodzenie z profesjonalnego warsztatu.