https://gazetakrakowska.pl
reklama

Adwokat kościelny - kim jest i w czym może pomóc?

Materiał informacyjny Marcin Balana - PROFESJONALNE USŁUGI E-MARKETINGOWE

Adwokat kościelny - kim jest i w czym może pomóc?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez strony ubiegające się o tzw. „rozwód kościelny” jest rezygnacja z fachowej pomocy prawnej oferowanej przez adwokata kościelnego. Kim jest taka osoba i dlaczego jest tak ważna?

„Rozwód kościelny” - co to jest?
„Rozwód kościelny” to potoczna nazwa na stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Może ono nastąpić, w sytuacji, gdy już przed lub w dniu ślubu zachodziły określone okoliczności, które uniemożliwiały ważne zawarcie sakramentu małżeństwa, wobec czego tak naprawdę nigdy nie został on zawarty.

Kim jest adwokat kościelny?
Adwokat kościelny to prawnik, który specjalizuje się w kompleksowej obsłudze procesów toczących się przed sądami kościelnymi. Warto pamiętać, że „rozwód kościelny” znacznie różni się od zwykłego rozwodu w sądzie cywilnym, dlatego adwokat kościelny a adwokat cywilny to dwie różne osoby, które wykonują zupełnie różną pracę. Aby zostać adwokatem kościelnym należy ukończyć Wydział Prawa Kanonicznego oraz spełniać warunki określone przez przepisy prawa kanonicznego. Należą do nich m.in. wymagania charakteryzujące osobę adwokata kościelnego. Ten powinien być:

  • osobą pełnoletnią,
  • osobą cieszącą się nienaruszoną sławą,
  • katolikiem (osoba niebędąca katolikiem może zostać adwokatem kościelnym tylko za zgodą biskupa diecezjalnego),
  • prawdziwie biegłym w prawie kanonicznym (musi posiadać co najmniej tytuł licencjata kościelnego lub być doktorem prawa kanonicznego),
  • osobą zatwierdzoną przez biskupa diecezjalnego.

Adwokat kościelny - czy jest potrzebny?
Mimo iż kancelaria kanoniczna i adwokat kościelny nie są obowiązkowi podczas procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, to zdecydowanie warto korzystać z ich usług. Nawiązanie takiej współpracy daje pewność uzyskania fachowej pomocy i wsparcia w rozwodzie kościelnym. Pomoc obejmie kompleksowe przeprowadzenie klienta przez cały proces - na początku w czynności takiej jak konsultacja przedprocesowa, później poprzez pilnowanie terminów i dbanie o prawidłowy rozwój sprawy, aż po ewentualne czynności dodatkowe po procesie np. usunięcie klauzuli wyrokowej.

Jak wybrać dobrego adwokata kościelnego?

Wybierając adwokata kościelnego należy się upewnić, że posiada on odpowiednie uprawnienia do występowania przed sądami kościelnymi. Warto poprosić o przedstawienie dyplomu ukończenia studiów. Nie ma obowiązku korzystania z usług adwokata kościelnego działającego lokalnie. Specyfika procesów przed sądami kościelnymi pozwala na korzystanie z usług adwokatów kościelnych z dowolnej miejscowości. Mogą oni reprezentować swojego klienta w dowolnym sądzie kościelnym po uzyskaniu tzw. zatwierdzenia ad causam.

Polecany adwokat kościelny w Krakowie
Chcąc uzyskać „rozwód kościelny”, warto wziąć pod uwagę współpracę z Kancelarią Prawną Kancelarią Prawa Kanonicznego Magdalena Wojdała. Prowadząca ją Magdalena Wojdała jest znanym adwokatem kościelnym. Cechuje ją profesjonalizm i duża skuteczność. Posiada ogromne doświadczenie w prowadzeniu spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego oraz rzesze zadowolonych klientów. Kancelaria Kanoniczna Wojdała oferuje swoje usługi na terenie całej Polski. Oprócz rozwodów kościelnych, adwokat kościelny Wojdała zajmuje się również innymi sprawami z obszaru Prawa Kanonicznego, Prawa Kościelnego i Prawa Wyznaniowego.

Niniejsza kancelaria kanoniczna przeprowadza również tzw. „szybkie rozwody kościelne”. Są to tzw. procesy skrócone, czyli procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego toczące się według procedury procesu skróconego przed biskupem. W przeciwieństwie do tradycyjnych, długich i złożonych rozwodów, procesy skrócone trwają tylko 45 dni. Procesy skrócone funkcjonują od 2015 roku za sprawą papieża Franciszka, który wprowadził reformy, dzięki której uległy zmianie niektóre procedury dotyczące procesów zwyczajnych oraz została również wprowadzona możliwość wszczęcia uproszczonego procesu skróconego w określonych przypadkach.

Z kancelarią kanoniczną adwokat Magdaleny Wojdała można skontaktować się:
· telefonicznie: tel:+48515293236
· mailowo: [email protected]
wypełniając formularz na stronie internetowej: https://kancelariawojdala.pl/

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska