Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera taśmowa. Kogo bronią nasze prawa [KOMENTARZ]

Wojciech Harpula, redaktor naczelny
Wojciech Harpula
Wojciech Harpula Andrzej Banaś
Do dziennikarzy można mieć wiele pretensji. Grzeszymy niedokładnością, pochopnym wydawaniem sądów, megalomanią, czasem uwikłaniem w walkę polityczną. Ale, czy się to komuś podoba czy nie, patrzymy na ręce władzy.

Afera taśmowa: kompromitacja ABW we "Wprost". Co dalej? [ZDJĘCIA]

Każdej władzy: od wójta do premiera. To sens naszego zawodu, od początku jego istnienia. W nowoczesnych demokracjach funkcja kontrolna mediów jest oczywistością, taką samą jak trójpodział władzy czy wolność zrzeszania się. I wybaczcie wielkie słowa, nie przepadam za nimi i uważam, że w środę i czwartek były wielokrotnie nadużywane, ale gdy media przestają tę funkcję wypełniać lub ktoś im to uniemożliwia, to mamy do czynienia z naruszeniem podstawowych zasad, na jakich opiera się demokracja.

Niech nikogo nie zmyli groteskowa oprawa wydarzeń w redakcji "Wprost". Tam stało się naprawdę coś ważnego i groźnego. Państwo polskie, reprezentowane przez nadgorliwą i pozbawioną wyobraźni prokurator oraz agentów ABW wyjętych z marnej szpiegowskiej komedii, dążyło do złamania art. 15 prawa prasowego, który jasno mówi, że dziennikarz ma prawo zachować w tajemnicy "dane umożliwiających identyfikację autora materiału prasowego, listu do redakcji lub innego materiału o tym charakterze, jak również innych osób udzielających informacji opublikowanych albo przekazanych do opublikowania". Z tajemnicy dziennikarskiej zwalnia tylko sąd, w przypadku najcięższych przestępstw. Helsińska Fundacja Praw Człowieka w wydanym oświadczeniu nie pozostawia wątpliwości: "Redakcja ma nie tylko prawo, ale też obowiązek odmówić wydania nośników, gdy wie, że znajdują się tam dane pozwalające na identyfikację informatora".

Można dziennikarzy nie lubić. Warto jednak pamiętać, że podstawowe prawa naszej profesji zabezpieczają nie tylko nas, "pismaków", przed naciskami władzy. One bronią tych wszystkich, którzy chcą, by władza była pod jakąkolwiek kontrolą. Także Was, szanowni Czytelnicy.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska