https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agata Kornhauser-Duda na jubileuszu 25-lecia wolbromskiego koła PSONI i otwarciu ośrodka terapii osób niepełnosprawnych w Kluczach

Jerzy Zaborski
Agata Kornhauser-Duda była na otwarciu CWiTONIR w Kluczach
Agata Kornhauser-Duda była na otwarciu CWiTONIR w Kluczach Fot. Klaudia Długoszewska/Gmina Klucze
25-lecie wolbromskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) zbiegło się z otwarciem Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach (CWiTONIR), gdzie świętowano jubileusz. W uroczystościach wzięła udział Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda oraz wojewoda Łukasz Kmita. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zobaczcie zdjęcia z otwarcia CWiTONIR w Kluczach

Placówka CWITONIR ma swoją siedzibę w budynku byłego Zespołu Szkół w Kluczach, który został użyczony przez gminę na 20 lat. Część obiektu została przystosowana na mieszkania chronione. Całkowity koszt utworzenia centrum wyniósł ponad 7 mln zł.

Centrum niepełnosprawnych w Kluczach realizuje dwa projekty

Ośrodek w Kluczach realizuje dwa projekty. Pierwszy, „Otwarte drzwi”, w ramach dziennego wsparcia dla dzieci od 2,5 roku do 18 lat. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty.

- W tym projekcie mamy pod opieką 24 dzieci – wyjawia Marta Piwowar, dyrektor CWiTONIR w Kluczach. - W związku z wciąż obowiązującym reżimem sanitarnym, mamy trzy grupy liczące po osiem osób, które w ośrodku pracują rotacyjnie.

Podopieczni tego projektu mogą liczyć na wsparcie w nauce, opiece i wychowaniu dzieci, zajęcia sportowo-ruchowe, manualno-plastyczne, muzykoterapię, haloterapię (sesje w grocie solnej) oraz zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, a także indywidualne konsultacje z logopedą, psychologiem, fizjoterapeutą.

Drugim projektem realizowanym przez CWiTONIR jest „Droga do samodzielności”.

- W ramach tego projektu mamy 12 podopiecznych powyżej 18 roku życia, dla których przewidziana jest pomoc całodobowa, od poniedziałku do piątku – tłumaczy Marta Piwowar.

W programie jest aktywizacja zawodowa i wsparcie w dążeniu do jak największej samodzielności osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Uczestnikom zapewniona jest indywidualna diagnoza potrzeb, wsparcie psychologiczne, pomoc doradcy zawodowego, pośrednika pracy oraz trenera zatrudnienia wspieranego. Oferowana jest również pomoc prawna oraz porady dietetyka. Dodatkowo w ramach projektu istnieje perspektywa odbycia kursów i szkoleń, a także możliwość zamieszkania w całkowicie wyposażonych mieszkaniach wspomaganych. Udział w projekcie jest bezpłatny, natomiast dla uczestników kursów i staży zawodowych zapewniane są stypendia.

- Pani prezydentowej doskonale znane są sprawy osób niepełnosprawnych, dlatego o ich problemach można było rozmawiać fachowo – podkreśla Marta Piwowar.

W programie jubileuszu 25-lecia wolbromskiego koła PSONI, w części artystycznej, podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wolbromiu przedstawili układ choreograficzny z chorągwiami „Przeźroczysty wiatr” natomiast kadra OREW rozbawiła wszystkich humorystyczną wersją „Rzepki” Juliana Tuwima. Nie mogło też zabraknąć jubileuszowego tortu.

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska