Agrowłóknina musi być dobrze umocowana, by nie porwał jej wiatr
Agrowłóknina to materiał popularnie wykorzystywany w ogrodnictwie, na plantacjach warzywnych wczesną wiosną, by okryć rośliny i zapewnić im lepsze warunki. Chroni upraw przed mrozami, skokami temperatur, nadmiernym nasłonecznieniem, wysychaniem gleby. Jest stosunkowo niedroga i łatwa w zastosowaniu.
Zabezpieczenie roślin w ten sposób może być jednak niebezpieczne. Gdy źle zamocujemy agrowłókninę, może zostać uniesiona przez wiatr, a jej długi kawałek owinąć się wokół przewodów linii najwyższych napięć.
Przed tym zjawiskiem ostrzegają Polskie Sieci Elektroenergetyczne:
Co roku zdarza się co najmniej kilka takich przypadków, które za każdym razem powodują zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, a także powodują konieczność wyłączenia linii kluczowych dla bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego.
PSE podaje, że w 2022 roku przez źle zamocowaną do podłoża agrowłókninę linie najwyższych napięć w różnych częściach Polski trzeba było wyłączać 5 razy.
Niewłaściwe obchodzenie się z tą powszechnie stosowaną w rolnictwie tkaniną może mieć negatywne konsekwencje dla bezpiecznej i stabilnej pracy linii przesyłowych.
Dzwoń na numer alarmowy, gdy agrowłóknina zawiśnie na linii energetycznej
Ta niepozorna tkania, która ma wesprzeć wzrost roślin na polu, niewłaściwie ułożona lub zabezpieczona stanowi potencjalne zagrożenie. PSE wskazuje na silny podmuch wiatru, który może zwiać materiał na pobliską drogę i przyczynić się do wypadku lub owinąć ją na przewodach linii elektroenergetycznych.
Szczególnie groźna jest sytuacja, gdy agrowłóknina zawiśnie na przewodach linii najwyższych napięć. Materiał wywołuje wówczas zwarcie, które może doprowadzić do wielogodzinnego wyłączenia linii, doprowadzającej prąd do kilku regionów w kraju. To duże ryzyko dla stabilności pracy systemu elektroenergetycznego. Na niebezpieczeństwo porażenia prądem są także narażeni ludzie znajdujący się w pobliżu linii, wokół której owinęła się agrowłóknina.
Elektroenergetycy przypominają, że agrowłókninę powinno się zgodnie z zaleceniami producenta mocować do ziemi i regularnie sprawdzać, czy nie ma ryzyka jej zerwania.
Jeśli widzisz zwisającą z przewodów agrowłókninę, nie wolno samodzielnie jej ściągać! Jak najszybciej zgłoś to PSE pod alarmowym numerem telefonu (22) 242 15 15.

