https://gazetakrakowska.pl
reklama

Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie rozpoczyna dodatkową rekrutację na studia

Materiał informacyjny AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO IM.BRONISŁAWA CZECHA W KRAKOWIE
Wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja, sport w szkolnym wychowaniu fizycznym, turystyka przygodowa, kosmetologia... Jest w czym wybierać. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie już za tydzień – 26 sierpnia – rozpoczyna dodatkową rekrutację na rok akademicki 2024/2025. Warto zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną tej uczelni.

Krakowska Akademia Wychowania Fizycznego należy do najlepszych uczelni prowadzących badania naukowe oraz kształcenie w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Jest to czołowa w Polsce placówka, która kształci specjalistów z różnych dziedzin: począwszy od wychowania fizycznego, poprzez fizjoterapię czy kosmetologię, aż po turystykę i rekreację. AWF prowadzi studia I i II stopnia oraz Szkołę Doktorską. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej.

ObecnieAWF oferuje 14 kierunków kształcenia na studiach licencjackich (I stopnia) i magisterskich (II stopnia) oraz na jednolitych studiach magisterskich. Rekrutacja podstawowa na rok akademicki 2024/2025 trwała ponad miesiąc, zakończyła się 26 lipca. Ilu było kandydatów i jakie kierunki cieszyły się największym powodzeniem?

Więcej chętnych niż miejsc

W lipcowej rekrutacji krakowska Akademia Wychowania Fizycznego przygotowała 1795 miejsc, natomiast chętnych do studiowania na tej uczelni zgłosiło się 4070. Średnio więc na jedno miejsce przypadało 2,27 kandydata.

Największym powodzeniem cieszyły się kierunki: fizjoterapia (studia jednolite magisterskie – aż 7,73 os. na jedno miejsce), trener zdrowia i sprawności fizycznej (studia I stopnia – 5,10 os. na miejsce) oraz kosmetologia (studia I stopnia – 4,09 os. na miejsce).

Nie brakowało również chętnych do studiowania np. na kierunkach: zarządzanie rekreacją i rozrywką (studia I stopnia – 2,53 os. na miejsce), turystyka przygodowa (I st. – 1,84 os. na miejsce), terapia zajęciowa (I st. – 1,82 os. na miejsce) czy turystyka i rekreacja (I st. – 1,59 os. na miejsce).

Rekrutacja dodatkowa – od 26 sierpnia

Jeśli chcesz studiować na AWF, a jeszcze nie wybrałeś kierunku studiów, to nic straconego. Uczelnia za tydzień – 26 sierpnia – rozpoczyna rekrutację dodatkową. Poniżej lista kierunków, na które są jeszcze wolne miejsca.

Na studiach I stopnia:

  • turystyka i rekreacja,

  • turystyka przygodowa,

  • wychowanie fizyczne,

  • sport w szkolnym wychowaniu fizycznym,

  • wychowanie fizyczne w służbach mundurowych.

Na studiach II stopnia:

  • terapia zajęciowa,

  • kosmetologia,

  • turystyka i rekreacja,

  • turystyka zdrowotna,

  • management w organizacjach czasu wolnego,

  • wychowanie fizyczne (stacjonarne i niestacjonarne),

  • kultura fizyczna w służbach mundurowych.

Dla kreatywnych i lubiących działać

Warto postawić na kształcenie na atrakcyjnych kierunkach studiów, które oferuje Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie. Weźmy choćby turystykę i rekreację – to interdyscyplinarny kierunek dla kreatywnych, dla osób, które szukają ciekawych aspiracji zawodowych oraz lubią działać i współpracować z innymi.

Na osoby, które wybiorą ten kierunek, czekają zróżnicowane specjalizacje (obsługa ruchu turystycznego, hotelarstwo, odnowa psychosomatyczna, e-turystyka, rekreacja ruchowa, edukacja przygodą i turystyka wyprawowa), a także m.in. obozy krajoznawcze i turystyki kwalifikowanej, wycieczki i ćwiczenia terenowe, kursy instruktora rekreacji.

Absolwent turystyki i rekreacji zyska wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych, a także będzie posiadał umiejętności podejmowania przedsięwzięć w sferze turystyki i rekreacji, przygotowywania oferty turystyczno-rekreacyjnej oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej w przedsiębiorstwach turystycznych i hotelach, centrach rekreacji i odnowy biologicznej, w administracji rządowej i samorządowej.

Bo turystyka to przygoda

Osoby otwarte na nowe wyzwania, lubiące aktywnie spędzać czas, powinny natomiast postawić na turystykę przygodową. Na studentów tego kierunku czekają m.in.: aktywne zajęcia i szkolenia w terenie, wycieczki, wyjazdy i obozy, kursy instruktorów rekreacji oraz turystyki kwalifikowanej.

Absolwenci turystyki przygodowej mogą pochwalić się wiedzą z zakresu nauk o zdrowiu, o kulturze fizycznej, nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych. Mają umiejętności opracowywania kompleksowej oferty turystycznej dla aktywnych oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej świadczącej usługi w zakresie turystyki przygodowej, jak również posiadają praktyczną wiedzę instruktorską.

Z nauczycielskim powołaniem

Jeśli lubisz sport i chciałbyś zarażać tym bakcylem innych, powinieneś wybrać kierunek wychowanie fizyczne. W trakcie pierwszego roku studiów studenci mogą wybrać jedną z grup zajęć specjalistycznych: odnowa biologiczna, gimnastyka korekcyjna, trener personalny.

Po ukończeniu tego kierunku absolwent posiada m.in. niezbędną wiedzę biologiczną i społeczną oraz przygotowanie do pracy zawodowej jako nauczyciel wychowania fizycznego. Może pracować w przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach wychowania pozaszkolnego, organizacjach sportowych i placówkach kultury fizycznej.

Edukacja i wychowanie poprzez sport

Sport w szkolnym wychowaniu fizycznym to z kolei kierunek, który umiejscowiony jest w obszarze nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk kulturze fizycznej. Studia na tym kierunku przygotowują do edukacji i wychowania poprzez sport, samodzielnego planowania i realizacji szkolenia sportowego, do promowania zdrowia i aktywności fizycznej oraz inicjowania i organizowania przedsięwzięć sportowych.

Absolwent zdobywa ogólną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych, biologicznych i ekonomicznych. Nabyte umiejętności mogą być wykorzystane w projektowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu procesu treningowego sportowca, jak również w zarządzaniu organizacją sportową.

A może praca w służbach mundurowych?

Sport, praca dydaktyczno-wychowawcza, służba w formacjach mundurowych, taktyki interwencyjne i samoobrona – to z kolei dziedziny, które łączy w sobie kierunek wychowanie fizyczne w służbach mundurowych. Warto go wybrać, bowiem absolwenci tego kierunku to wszechstronnie wykształceni fachowcy. Posiadają wiedzę i umiejętności z obszaru nauk o kulturze fizycznej, nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. Mogą pracować w: przedszkolach i szkołach podstawowych, instytucjach oświatowych oraz instytucjach kultury fizycznej oraz w służbach mundurowych, czyli m.in. w policji, wojsku, straży granicznej, straży pożarnej, straży gminnej, służbie celnej, służbie więziennej, w służbach specjalnych (AW, ABW) i w Służbie Ochrony Państwa.

Ponadto absolwenci tego kierunku potrafią projektować i realizować programy treningowe dostosowane do potrzeb służ mundurowych. Posiadają również kompetencje instruktora technik i taktyki interwencji/samoobrony, gimnastyki, instruktora gier sportowych (piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka) oraz uprawnienia ratownika wodnego i stopień instruktora pływania.

Więcej informacji o Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz o rekrutacji: www.awf.krakow.pl, esr.awf.krakow.pl.

Paulina Szymczewska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska