Akcja „Odblaskowa Szkoła”. SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie daje z siebie wszystko [ZDJĘCIA]

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Archiwum SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie z przytupem przystąpiła do udziału w XI. edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Celem konkursu jest „zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły”.

Już od początku września w SP nr 2 odbyło się wiele akcji promujących noszenie elementów odblaskowych oraz propagowanie dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym przez pieszych, rowerzystów oraz kierowców pojazdów.

Uczniowie ropskiej placówki w połowie września zostali wyposażeni w kamizelki oraz opaski odblaskowe. Odbył się już tydzień bezpieczeństwa przy szkole (odblaskowa akcja informacyjna). Uczniowie klasy I i V wspólnie z wychowawcami, przeprowadzili akcję informacyjną wśród mieszkańców Ropy dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Na szkolnym parkingu uczniowie wręczali kierowcom własnoręcznie wykonane ulotki nawołujące przestrzegania limitów prędkości czy znaków ostrzegawczych.

Klasa VIII przeprowadziła ,,Kontrolę odblaskową" w ramach wielu działań jakie są podejmowane na terenie szkoły w związku z udziałem w konkursie. Podczas porannej kontroli stanu technicznego samochodów wjeżdżających na teren szkolny, uczniowie sprawdzili kompletność podstawowego wyposażenia samochodów tj. apteczek, trójkątów i gaśnic.

Uczniowie klasy IV i VI wspólnie z wychowawcami zorganizowali akcję ,,Szkolna stacja diagnostyczna" w ramach której sprawdzano działanie świateł w samochodach wjeżdżających na szkolny parking. We wszystkich sprawdzanych pojazdach światła działały bez zarzutu.

W czwartkowy wieczór 30 września na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie odbyło się wyjątkowe „odblaskowe spotkanie”. Zostało zorganizowane w związku z udziałem w XI. edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Prócz uczniów, nauczycieli oraz rodziców brali w nim udział przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu. Wśród zaproszonych gości byli wójt Gminy Ropa Karol Górski oraz przewodniczący Rady Gminy Bogusław Łukaszyk. Na spotkanie przybyli także strażacy z OSP w Ropie oraz przedstawiciele policji na czele z dzielnicowym Mariuszem Karpem.

Po uroczystym powitaniu przez Dyrektor SP nr 2 Jolantę Grzegorzek odbył się konkurs pt. „Odblaskowa moda. Odblaski mam, o bezpieczeństwo dbam”. Uczniowie zaprezentowali wyjątkowe stroje, promując odzież odblaskową oraz elementy odblaskowe. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością , a najciekawsze stylizacje zostały nagrodzone. Kolejnym punktem spotkania był przejazd rowerami przez uczniów wszystkich trzech szkół po szkolnym miasteczku rowerowym. Rowerzyści wykazali się doskonałą znajomością przepisów ruchu drogowego. Zaprezentowali swoje umiejętności sportowe, jeżdżąc na rowerach w trudnych warunkach pogodowych: o zmroku oraz w czasie deszczu.

Na koniec wszyscy uczniowie wzięli udział w odblaskowej dyskotece. Taniec z odblaskami dawał niezwykłe efekty dzięki czemu uczniowie naocznie przekonali się na jakiej zasadzie działają elementy odblaskowe. Dyskoteka była także doskonałą formą integracji zespołów klasowych po długiej nauce zdalnej.

– W ramach wielu działań jakie podejmujemy w związku z udziałem w  konkursie ,,Odblaskowa szkoła", nie mogło zabraknąć również mądrości odblaskowych – mówi nam Dyrektor szkoły Jolanta Grzegorzek.

– Każda klasa wspólnie z wychowawcami wykonała transparenty na których znalazło się wiele ważnych haseł promujących bezpieczeństwo drogowe. Ponadto spacerując korytarzami naszej szkoły możemy zapoznać się z wieloma myślami propagującymi odpowiedzialne postępowanie uczestników ruchu drogowego – dodaje.

Rada Rodziców sfinansowała zakup odblaskowego baneru, który przypomina pieszym i kierowcom o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Uczniowie klasy IV wspólnie z wychowawcą zorganizowali akcję ,,Odblaskowa poczta dla seniora". – W ramach kampanii informacyjnej przypomnieliśmy naszym wspaniałym seniorom dobrze znane zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zauważa Jolanta Grzegorzek.

– Włączając się w Ogólnopolską akcję Przerwa na czytanie oraz z okazji Narodowego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klasy VII przybliżyli przedszkolakom oraz młodszym kolegom treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Tematyka ta jest w 100 procentach związana z działaniami jakie podejmujemy w ramach ,Odblaskowej szkoły. Przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III zostali zapoznani z następującymi publikacjami: ,,O tym, jak Grześ przez jezdnię przechodził", ,,Kolorowa wyliczanka", ,,Odblaski", ,,Opowiadanie Puchatka. Odblaski w drodze do szkoły” oraz ,,Miś rowerzysta" – wylicza nasza rozmówczyni.

Odbyły się również Ogólnoszkolny konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz Ogólnoszkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie ma w planach akcje informacyjne dla seniorów w kościele oraz na spotkaniu Koła Gospodyń Wiejskich; spektakl teatralny na temat bezpiecznego poruszania się po drodze; konkurs wiedzy o zasadach ruchu drogowego dla władz lokalnych; dzień gier planszowych związanych z zasadami ruchu drogowego; szkolny przegląd piosenek o tematyce bezpieczeństwa oraz obowiązku noszenia odblasków; nagranie filmiku, piosenki i szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla rodziców.

Lider BRD

SP nr 2 w Ropie wystartowała w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym . Konkurs składa się z pięciu różnych konkurencji (test z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań, jazda rowerem po torze przeszkód, jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego oraz praktyczne udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej).
Drużyna BRD ze SP nr 2 w Ropie szesnaście razy reprezentowała już powiat gorlicki w finale wojewódzkim. Od roku 2004 do 2019 wygrała wszystkie zawody na szczeblu powiatowym. Na ostatnich zawodach wojewódzkich, które odbyły się 2019 roku w miejscowości Stronie w powiecie wadowickim uczniowie uzyskali następujące wyniki:
Kat. młodsza: wyniki drużynowe: 2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ropie (powiat gorlicki) – Joanna Koszyk, Otylia Święs, Szymon Lisowicz, Kamil Trojanowicz.

Kat. starsza: 3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ropie (powiat gorlicki) – Aleksandra Karpińska, Natalia Lisowicz, Patryk Matuszyk,  opiekun Grzegorz Mliczek.

Najlepszą zawodniczką zawodów w kategorii młodszej do lat 12 okazała się uczennica szkoły Otylia Święs, która została mistrzynią finału wojewódzkiego BRD!

Największym sukcesem drużyny BRD było uzyskanie w 2015 roku 4. miejsca finale ogólnopolskim odbywającym się Włoszczowie.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie