Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alejki, boiska i zieleń? Jaki będzie nowy park na krakowskim Prądniku?

Redakcja
Mieszkańcy podczas projektowania parku
Mieszkańcy podczas projektowania parku Marcin Walus
Powstanie sześć projektów tego, jak ma wyglądać park Reduta. Swój plan tworzą także dzieci. W grudniu mieszkańcy zdecydują, który jest najlepszy.

Ścieżki biegowe, alejki spacerowe, boiska, strefa rekreacji, place zabaw, wybiegi dla psów - to pomysły krakowian na zagospodarowanie parku Reduta. O tym, jak będzie on wyglądał, zadecydować mają mieszkańcy. Właśnie odbyły się pierwsze warsztaty projektowe. Wzięło w nich udział ponad 40 osób. W grudniu mieszkańcy wybiorą zwycięski projekt.

Tymczasem w sobotę odbyło się pierwsze spotkanie, na którym krakusi mogli zgłosić pomysły, jak ma wyglądać blisko 8 hektarów terenu. Znajduje się on we wschodniej części Prądnika Czerwonego, w sąsiedztwie doliny potoku Sudół Dominikański.

Krakowianie zostali podzieleni na sześć grup. Teraz każda z nich do końca miesiąca ma przygotować swój projekt. Uczestnicy warsztatów przy wsparciu ekspertów będą mogli wytyczać ścieżki, decydować o oświetleniu, lokalizacji boisk, liczbie drzew do posadzenia czy ławek do postawienia. Ale ich pomysły mogą być śmielsze. Jak propozycje pola do minigolfa, budowa amfiteatru czy powstanie ścianki wspinaczkowej.

- Już po pierwszym spotkaniu widać wyraźnie, że oczekiwania co do tego terenu są bardzo różne - mówi Dominik Jaśkowiec, radny miejski z PO i pomysłodawca całego przedsięwzięcia. - Mieszkańcy chcą tu stworzyć bardzo praktyczne obiekty: boisko, place zabaw. Pojawił sie też pomysł parku edukacyjnego. Połączenie tych dwóch spojrzeń może dać ciekawy efekt - dodaje Jaśkowiec.

Swoje pomysły tworzą także dzieci. Malują swoje pomysły na kartkach.

- Sądzę, że część tych pomysłów uda się uwzględnić w ostatecznej koncepcji. Jak choćby budki lęgowe dla ptaków - mówi Jaśkowiec.

Fundacji Aktywnych Obywateli, która odpowiada za przeprowadzenie warsztatów, sugeruje, że park Reduta mógłby być parkiem edukacyjnym. - To światowy trend w projektowaniu atrakcyjnych miejsc o charakterze centrów dzielnic - mówi Dawid Hajok z fundacji. - Chodzi o to, żeby poprzez warsztaty i spotkania z ciekawymi osobami zachęcić mieszkańców do udziału w życiu tego miejsca - wyjaśnia.

Kosztów budowy parku nie da się na razie oszacować. Pojawią się, gdy architekci na bazie pomysłów mieszkańców stworzą projekt wykonawczy. Szacuje się, że może to być nawet 3 mln złotych. Wszystko zależy od skali: im bardziej będzie rozbudowany park, tym koszty wyższe.

O tym, który projekt wygra, zdecydują mieszkańcy w głosowaniu internetowym. To rozpocznie się 4 grudnia i potrwa tydzień. W przyszłym roku ma być gotowa dokumentacja. Budowa parku zakończy się w 2017 roku.

Tymczasem przez trzy najbliższe soboty mieszkańców czekają warsztaty projektowe. Te odbędą się o godzinie 10 w szkole podstawowej nr 130 na os. Oświecenia. Może w nich wziąć udział każdy mieszkaniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska