https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alternatywa dla plastiku! Tarnowskie Azoty produkują innowacyjne tworzywo z... ziemniaków. Nie truje i rozkłada się w pół roku

Paweł Chwał
W Centrum Badawczo Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie powstała linia pilotażowo-produkcyjna do wytwarzania skrobi termoplastycznej, tzw. polimerów biodegradowalnych o zdolnościach produkcyjnych 300 ton na rok
W Centrum Badawczo Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie powstała linia pilotażowo-produkcyjna do wytwarzania skrobi termoplastycznej, tzw. polimerów biodegradowalnych o zdolnościach produkcyjnych 300 ton na rok Paweł Chwał
To na razie pilotaż, ale już wiadomo, że wyprodukowane w tarnowskich Azotach tworzywo jest w stu procentach biodegradowalne i stanowić może doskonałą alternatywą do opakowań i toreb foliowych, doniczek, kubeczków czy tacek z plastiku. Mało tego. Nie dość że się całkowicie rozkłada to jeszcze stanowić może dobrej jakości nawóz i zamiast truć będzie użyźniać ziemię oraz wspomagać rośliny we wzroście.

W Tarnowie wymyślili tworzywo z... ziemniaka

To innowacja na skalę europejską. Mowa o skrobi termoplastycznej, której technologia produkcji opracowana została w Centrum Badawczo Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie. W nim też powstała pierwsza pilotażowo-produkcyjna linia do produkcji półproduktu w postaci granulatu, z którego wytwarzane mogą być następnie najróżniejsze przedmioty.

- Jest to tworzywo o wysokich parametrach wytrzymałościowych, a wytworzone z całkowicie naturalnych produktów – tłumaczy Magdalena Pantoł, kierownik projektu.

Głównym jego składnikiem są… ziemniaki, a konkretnie zwykła mąka ziemniaczana, taka - jakiej używa się w kuchni.

Nowa linia produkcyjna to odpowiedź Grupy Azoty na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE z czerwca 2019, której celem jest zmniejszenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

- Produkcja tworzyw biodegradowalnych, umożliwiających w pełni naturalny i neutralny dla środowiska proces rozkładu materiału, wpisuje się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu i jednocześnie jest zgodna z naszymi celami. Brak producentów skrobi termoplastycznej na rynku polskim i w Europie Środkowo-Wschodniej powoduje, że będziemy pionierem produkcji – przekonuje Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

Grupa Azoty podpisała pierwsze umowy

Badania prowadzone w Centrum Badawczo Rozwojowym Grupy Azoty dowodzą, że w ciągu 24 tygodni można uzyskać aż 96 procent biodegradacji tego tworzywa, całkowicie bezpiecznej, bez produktów ubocznych. Skrobia rozkłada się do glukozy, czyli naturalnego składnika pokarmowego dla roślin, dwutlenku węgla i wody. Jest więc całkowicie bezpieczna dla środowiska.

We wtorek podpisana została umowa pomiędzy Grupą Azoty a Polską Grupą Opakowaniową Opakomet w sprawie dostaw nowego, ekologicznego tworzywa. Jednocześnie zawarto porozumienie z Lasami Państwowymi w sprawie wykorzystania biodegradowalnej skrobi termoplastycznej w leśnictwie, np. w formie biodegradowalnych doniczek dla sadzonek nowych drzew i roślin.

FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fug

Może też odpady plastikowe Azoty zaczną przerabiać, np torby na śmieci, deski kompozytowe, części do samochodów... To wszystko powinno powstawać z granulatu z recyklingu w 100 procentach. A rząd niech dokupi akcji tak żeby był pakiet kontrolny.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska