Zakończyły się prace w bloku socjalnym, jaki gmina zbudowała przy ulicy Batorego w Andrychowie. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, obiekt został właśnie oficjalnie otwarty.
- 13 nowych najemców otrzymuje przydziały na nowe życie. Miałem przyjemność pierwszym lokatorom wręczyć przydziały na konkretne mieszkania. Prezent pod choinkę, który spowodował w oczach łzy radości
- oświadczył Tomasz Żak, burmistrz Andrychowa.
W dwupiętrowym bloku mieści się 13 mieszkań socjalnych, każde o powierzchni od 24 do 44 metrów kwadratowych. Są w tzw. standardzie podstawowym. Każdy lokal ma łazienkę i toaletę oraz wygodny aneks kuchenny, połączony z jednym dużym pokojem oraz ogrzewanie podłogowe. Mieszkania nie posiadają natomiast instalacji gazowej. Wszystko, np. kuchenki, mają tu być na prąd.

Pierwszy z czterech bloków socjalnych wybudowała w rok firma z Kęt. Kosztował 2,1 mln zł.
Ten i kolejne trzy bloki, które dopiero mają powstać, utworzą niewielkie osiedle socjalne, zlokalizowane na terenach obok Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, gdzie kiedyś były nieużytki. Kolejne będą budowane w następnych latach, w sumie powstaną tutaj 52 mieszkania.

Gmina wcześniej wykupiła prywatne działki. Lokale przeznaczone dla osób z terenu gminy Andrychów, o niskich dochodach, o przydziale decyduje gmina. Trzeba wykazać dochody na odpowiednio niskim poziomie lub na przykład mieć wyrok eksmisyjny z dotychczasowego lokum.

Część rajców gminy Andrychów miała obawy, że przydział mieszkań będzie wzbudzać wiele kontrowersji, bo gdy kolejka po takie lokum jest długa, to o konflikty nietrudno.
Na liście oczekujących na przydział lokalu mieszkalnego z zasobu gminy znajduje się co roku średnio po ok. 40 rodzin. Dodatkowo co najmniej drugie tyle wniosków czeka zazwyczaj na weryfikację. Dzięki tej inwestycji kolejka oczekujących ma się szybciej zmniejszać.
Do tej pory gmina Andrychów była właścicielem 545 mieszkań, z czego 480 stanowią komunalne, a 65 socjalne. Dzięki nowemu osiedlu zasoby lokali socjalnych zwiększą się więc o blisko 100 proc.
- Tak handlowano kiedyś w Oświęcimiu
- Lokatorzy odebrali klucze do mieszkań. Zobaczcie, jak wyglądają
- Wigilia mieszkańców Olkusza [ZDJĘCIA, FILM]
- Co warto wiedzieć o karpiu, zanim trafi na nasze stoły
- Oświęcim. Dawna rzeźnia miejska znika z powierzchni ziemi
- 3,5 sekundy i nie ma gigantycznego komina elektrowni
