https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tym rejonie Krakowa wciąż można kupić najtańsze mieszkania w mieście. Jaki jest powód niskich cen?

Marcin Banasik
Przy ul. Gustawa Morcinka powstaje najtańsze osiedle w Krakowie. Zdjęcia z marca 2024 r.
Przy ul. Gustawa Morcinka powstaje najtańsze osiedle w Krakowie. Zdjęcia z marca 2024 r. Marcin Banasik
Daleko do centrum miasta, brak linii tramwajowej, ciągle zakorkowane ulice. Tak dziś wygląda okolica ul. Gustawa Morcinka na Wzgórzach Krzesławickich, gdzie budowane jest duże osiedle. Właśnie tam można kupić najtańsze mieszkania na rynku pierwotnym. Widoki na poprawę infrastruktury drogowej są dość wyraźne. - W momencie, kiedy zakończą się prace przy budowie trasy S7 i Północnej Obwodnicy Krakowa dojazd do tych terenów będzie o wiele lepszy. Trzeba jednak pamiętać, że razem z poprawą infrastruktury drogowej wzrosną też ceny mieszkań - mówi Piotr Krochmal, ekspert z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Teren z najniższymi cenami za metr kwadratowy

Mieszkania na budowanych tutaj osiedlach mimo trudnego czasu na rynku znajdują chętnych. Powodem jest m.in. to, że na mapie Krakowa jest to teren z najniższymi cenami za metr kwadratowy. Jeszcze w zeszłym roku roku na rynku pierwotnym można było kupić mieszkania w cenie poniżej 10 tys. zł za metr kwadratowy. Dziś cena metra wzrosła do ok. 11 tys. zł. To jednak wciąż co najmniej o tysiąc złotych taniej niż w innych, najtańszych, rejonach Krakowa.

- Ceny tutejszych mieszkań są takie jak pod Krakowem. Okazuje się bowiem, że bliżej do centrum jest z gminy Zielonki do niż z okolic ul. Morcinka - dodaje Piotr Krochmal.

Program mieszkaniowy

Ekspert zauważa, że kolejny program mieszkaniowy dla młodych osób ma przypominać program Mieszkanie dla Młodych.

- A to oznacza, że może być minimalny pułap cenowy, jeśli chodzi o mieszkania kwalifikujące się do tego programu. To z kolei oznacza, że wezmą w nim udział lokale o pułapie cenowym za metr kwadratowy takim jak w okolicy ul. Morcinka. Takie mieszkania będą się wtedy szybko sprzedawać - zauważa Piotr Krochmal.

Cegielnia zamieni się w kompleks mieszkaniowy

Na terenie dawnej fabryki cegieł przy ul. Gustawa Morcinka w krakowskich Zesławicach powstaje już nowe osiedle mieszkaniowe. Najbardziej charakterystyczny budynek przy zalewie zesławickim, czyli zabytkowa kopuła o rozpiętości 55 metrów ma zamienić się w pasaż handlowy, a wieczorami będą tam odbywały by się koncerty i wesela. Dodatkowo ma tam powstać również hotel i restauracja. Łącznie mają tutaj powstać 144 mieszkania. Tuż obok budowana jest trasa S7.

Bloki powstają też nieco dalej w kierunku ul. Kantorowickiej. Jeszcze niedawno były to tereny rolnicze z zabudową jednorodzinną. Dziś coraz częściej zamiast domówi widać bloki.

Zabudowywana ul.Morcinka

Osiedle powstaje też w rejonie ul. Morcinka i Petofiego. Od kilku lat dobudowywane są kolejne kilkupiętrowe budynki. W tych okolicach jest wiele pól, które przekształcają się w osiedla. Do tej pory położenie tej części miast sprawiało, ze dotarcie do centrum Krakowa lub innych oddalonych terenów Krakowa wymagało sporo czasu. Po domknięciu obwodnicy i otwarciu węzłów zjazdowych droga dojazdu ma się skrócić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska