Prokuratura Regionalna w Katowicach wystąpiła do Senatu z wnioskiem na wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Prawa i Sprawiedliwości senatora Stanisława Koguta. Wczoraj (16 stycznia) w tej sprawie w trybie tajnym obradowała senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich. W głosowaniu dziewięciu senatorów opowiedziało się przeciwko wyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora ze Stróż. Jeden senator wstrzymał się od głosu.
- Trzeba zwrócić uwagę na to, co jest oczywiste w tej sprawie. Od miesiąca praktycznie pan senator Kogut jest pozbawiony immunitetu, a w tym czasie prokuratura nie podjęła żadnych działań wobec niego – mówi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, zastępca przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. - Mimo że senator sam zgłaszał się do prokuratury. I to z pewnością część z senatorów też zastanowiło, dlaczego nie zostały podjęte do tej pory żadne czynności, a mogły być realizowane.
Wczorajsze posiedzenie senackiej komisji trwało ponad trzy godziny. W całości było poświęcone sprawie senatora Koguta. Brali w nim udział także prokuratorzy.
- Dyskusja była bardzo merytoryczna. Senatorowie podkreślali, jednak, że nie stoi nic na przeszkodzie, żeby postępowanie przeciwko senatorowi Kogutowi toczyło się dalej i nawet zakończyło wniesieniem aktu oskarżenia, a dalej procesem sądowym, bez konieczności jego zatrzymania i aresztowania – dodaje senator Słoń.
Dzisiaj o godz. 11 w Warszawie rozpoczęło się 54. posiedzenie Senatu RP. W planie jest punkt dotyczący Stanisława Koguta. Jednak zastępca przewodniczącego senackiej komisji podkreśla, że dzisiaj nie będzie możliwe przeprowadzenie głosowania nad wnioskiem prokuratury dotyczącym zatrzymania i aresztowania senatora ze Stróż.
- Będziemy pracować nad budżetem. Posiedzenie będziemy też rozszerzać o kilka innych punktów. Realnym terminem jest trzeci dzień posiedzenia, czyli piątek – zaznacza senator Słoń.
Krzysztof Słoń podkreśla, że posiedzenie Senatu w części dotyczącej wyrażenia zgody na zatrzymanie i aresztowanie Stanisława Koguta będzie również utajnione, co wymaga przygotowania technicznego i logistycznego.
Prokuratura chce postawić Stanisławowi Kogutowi zarzuty popełnienia trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym. Śledczy uważają, że senator miał wywierać wpływ między innymi na prezydenta Krakowa oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków, by zablokować wpisanie budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie do rejestru zabytków. W zamian za to osoby związane ze spółką Echo Investment miały udzielić Kogutowi korzyści majątkowej w kwocie 1 miliona złotych, z czego połowa została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.
Drugi zarzut dotyczy pośredniczenia przy załatwieniu sprawy więźnia skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Powołując się na wpływy w Areszcie Śledczym w Krakowie, senator miał pomóc w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty, w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tys. zł w postaci oświetlenia obiektów sportowych należących właśnie do Fundacji.
Trzeci dotyczy przyjęcia przez senatora korzyści majątkowej o wartości co najmniej 170 tys. zł. Pieniądze miały zostać wręczone w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a spółką Małopolskie Dworce Autobusowe.
WIDEO: Senacka komisja odrzuciła wniosek o zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta
Źródło:TVN24
KONIECZNIE ZOBACZCIE: