https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atom niezbędny dla bezpieczeństwa energetycznego i taniej energii. "To szansa dla województwa śląskiego"

Anna Gumułka
Zorganizowana przez Ministerstwo Przemysłu konferencja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Zorganizowana przez Ministerstwo Przemysłu konferencja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Anna Gumułka
Energetyka jądrowa jest w Polsce niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz tanią, dostępną i zeroemisyjną energię. To jednocześnie szansa na rozwój dla woj. śląskiego, bo to region, który ma kompetencje energetyczne i techniczne – wskazywano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), który rozpoczął się w środę w Katowicach.

Spis treści

Konferencja polskiej prezydencji w Radzie UE podczas EKG

Podczas tego wydarzenia odbyła się zorganizowana przez Ministerstwo Przemysłu konferencja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”. Było to międzynarodowe forum rozmów o wyzwaniach energetycznych oraz przyszłości regionów węglowych.

Wśród dyskutowanych tematów były m.in. założenia Białej Księgi Transformacji — dokumentu, który będzie wyznaczał kierunki działań w ramach sprawiedliwej transformacji regionów węglowych w Polsce.

- Te założenia do Białej Księgi zakładają trzy takie główne części, trzy rozdziały i trzy obszary, które są przedmiotem naszego zainteresowania. Pierwszy obszar to jest kwestia zagospodarowania terenów pogórniczych i terenów, które wymagają transformacji - nie tylko i wyłącznie na obszarze Górnego Śląska, ale również obszarów powęglowych i innych obszarów w Polsce, które wymagają wsparcia. To jest również obszar dotyczący zagospodarowania ludzi, czyli tego najistotniejszego elementu, który łączy nas wszystkich w zakresie transformacji. Trzecia część to jest kwestia dotycząca zarządzania transformacją – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas briefingu prasowego poprzedzającego debatę.

Atom gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski

- To, czym na co dzień się zajmujemy, to właśnie transformacja - dojście do nowego kształtu miksu energetycznego i atomu w tym miksie jako źródła, które ma nam zapewnić z jednej strony bezpieczeństwo energetyczne, a także energię, która jest energią zeroemisyjną - powiedział wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna.

Wiceminister przyznał, że w kontekście rozwoju w Polsce energetyki jądrowej często jest pytany o terminy i koszty.

– Oczywiście te daty są odległe, a koszty są wysokie, ale chciałbym zwrócić uwagę, że energetyka jądrowa to jest właśnie coś, co robimy po to, żeby to bezpieczeństwo energetyczne zapewnić. Te koszty po to powstają, żeby energetyka jądrowa była i dawała nam tanią, bezpieczną i zeroemisyjną energię. Ale to jest też potężny projekt inwestycyjny, projekt strukturalny, to jest projekt przełomowy - dodał.

Przypomniał, że pierwsza polska elektrownia jądrowa ma kosztować blisko 200 mld zł.

Rozwój energetyki jądrowej szansą dla Śląskiego

- Chcemy, żeby te pieniądze pracowały również dla polskiej gospodarki, żeby pracowały dla polskich przedsiębiorców, żeby pracowały dla polskich regionów. Chcemy, żeby local content - o czym się ostatnio dużo mówi, również z inicjatywy Ministerstwa Przemysłu - był znaczący, żeby powstawały nowe miejsca pracy dla polskich przedsiębiorców, żeby ta współpraca w energetyce jądrowej dawała nam szansę na rozwój, a nie tylko na bezpieczną energię. To jest bardzo istotny element, na który chcemy stawiać w energetyce jądrowej i tutaj są też potężne szanse dla regionu. To jest region, który ma kompetencje energetyczne, ma kompetencje techniczne i to jest też coś, na czym chcemy budować rozwój energetyki jądrowej. Szeroki i kolejny element to budowanie tej kompetencji i rozwój nauki po to, żeby można było kształcić kadrę, żeby można było tworzyć dobrze płatne miejsca pracy – dodał wiceminister Wrochna.

Poinformował też, że umowa pomostowa ze stroną amerykańską na realizację projektu jądrowego w Polsce ma być podpisana jeszcze w kwietniu.

Bezpieczeństwo energetyczne zależy od dostępu do źródeł stabilnej energii

Debata, prowadzona przez Jana Olbrychta, wieloletniego posła do Parlamentu Europejskiego i byłego marszałka woj. śląskiego, koncentrowała się wokół kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

- Bezpieczeństwo odporność i niezależność Europejskiego Obszaru Gospodarczego zależy od dostępu do źródeł stabilnej energii i przyjętego miksu energetycznego – podkreślił Jan Olbrycht.

Minister przemysłu Marzena Czarnecka wyraziła przekonanie, że stworzenie wspólnego europejskiego systemu bezpieczeństwa energetycznego jest możliwe.

- Polityka Unii Europejskiej to jest polityka pewnego wspólnego działania, które musi się opierać na solidarności działań. Tworzenie wspólnej polityki surowcowej już po części się odbywa – powiedziała.

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne ma swój wymierny koszt.

- Nie możemy sprowadzać kwestii energetycznych tylko do kwestii biznesowych, to kwestie biznesowe tylko do pewnego stopnia, poza tym to czysta, brutalna polityka – ocenił.

Zagrożenie ubóstwem energetycznym

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska zwracała z kolei uwagę na konieczność uwzględniania w polityce energetycznej wymiaru społecznego i zagrożenie ubóstwem energetycznym.

– Wojna w Ukrainie doprowadziła do takich zmian na rynku energetycznym, które coraz bardziej odczuwają zwykli ludzie w gospodarstwach domowych. Naszym obowiązkiem jako rządu i wspólnoty jest koncentracja na jednostce i podstawie państwa, jakim jest rodzina - powiedziała.

Udział w debacie wzięli również: Robert Habeck, federalny minister gospodarki i klimatu Niemiec, Žygimantas Vaičiūnas, minister energii Litwy, Iva Petrova, wiceminister w Ministerstwie Energii Bułgarii, Rt Hon Lord Hunt, minister stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej Wielkiej Brytanii, a także Borys Budka, poseł Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji PE ITRE i Krzysztof Galos, główny geolog kraju.

Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.

Dziennik Zachodni - więcej informacji z regionu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska