https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awaria kotła. Oświęcimianie marzną w mieszkaniach

Monika Pawłowska
Fot. Małgorzata Gleń
Zimno za oknem, zimno też w domach i mieszkaniach oświęcimian, podłączonych do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu. Powód? Awaria kotła w elektrociepłowni Synthos Dwory 7. Niestety nie mamy dobrych informacji – usunięcie usterki może potrwać nawet kilka dni.

Awaria kotła spowodowała ograniczenia w dostawie energii cieplnej do odbiorców PEC.
- Tylko jeden kocioł pracuje, drugi się wyłączył – informuje dyżurny pogotowia ciepłowniczego. - Normalnie zakłady podają 83 st. C, w tej chwili 58 st. - dodaje.

Nim ciepło dotrze „na blok” ma już tylko 41-42 st. C. Tu i tak powinno być cieplej, bo mieszkanie grzeje mieszkanie. Najzimniej będą mieć mieszkańcy domów jednorodzinnych. W Pec-u spodziewają się również niskich temperatur w szkołach, przedszkolach i placówkach użyteczności publicznej. Do sieci podłączony jest cały Oświęcim oraz Dwory i Zaborze.

- Nie jest dobrze, oby wszyscy naraz nie zaczęli grzać urządzeniami na prąd, bo wtedy możemy mieć problem z mocą – mówi nasz rozmówca.

Pozostaje więc czekać na wtorek, który przyniesie ocieplenie. Przynajmniej w pogodzie. I na jak najszybsze usunięcie awarii. Ciepłe koce i kapcie to najlepsza alternatywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
polak mały
Kiedyś za tych gorszych czasów była prowadzona planowa polityka remontowa. Obecnie w energetyce wszystko jest nastawione tylko na jak największy zysk właścicieli. A że właściciele są za granicą to oczekują jak najszerszego strumienia pieniędzy płynących w ich kierunku. Nie ważne co będzie za kilka lat liczy się tylko maksymalny zysk teraz. Z tego względu nie ma remontów utrzymujących urządzenia w dobrym stanie, a co za tym idzie niezawodności lecz jedynie łatanie jak najniższym kosztem jak już się coś sypie. Tym sposobem zajeżdża się polską energetykę. Można to porównać do jeżdżenia samochodem bez przeglądów i wymiany zużywających się elementów, olejów, filtrów, opon, klocków hamulcowych. Efekt jest taki że zamiast wymienić np oponę to po pęknięciu starej opony trzeba wymienić oponę, felgę, naprawić zawieszenie i jeszcze zrobić blacharkę uszkodzonych elementów oraz polakierować. Najlepszym przykładem na taką rabunkową gospodarkę jest firma Vattenfall która była dystrybutorem energii elektrycznej i przez wiele lat zbierała pieniądze od odbiorców na podstawie przejętej sieci dystrybucji. Trwało to do czasu aż z powodu wyeksploatowania i braku remontów sieć zaczęła się sypać (awarie po wichurach) wtedy to firma Vattenfall szybko zwinęła się z polskiego rynku pozostawiając po sobie zaniedbaną i zdewastowaną infrastrukturę.
e
energetyk z dawnych Z CH O
przed laty o "awariach zimowych" myślało się tuż po zakończeniu okresu grzewczego, tak aby nie dochodziło do zaskoczenia w porze zimowej !!!!!!!!! Nawet awarie da się przewidzieć !!! Kto nie przewiduje ten nadaje się do....zwolnienia dyscyplinarnego.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska