Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azoty będą wspierać Tarnów milionami

Andrzej Skórka
Takie firmy jak nasza powinny nie tylko dawać pracę, ale i wspierać lokalną społeczność - mówi prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski (w środku, po lewej prezydent Ryszard Ścigała).
Takie firmy jak nasza powinny nie tylko dawać pracę, ale i wspierać lokalną społeczność - mówi prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski (w środku, po lewej prezydent Ryszard Ścigała). fot. Andrzej Skórka
Mimo sporych zmian - w tym personalnych na najwyższych stanowiskach - Grupa Azoty pozostanie hojnym mecenasem sportu i kultury w Tarnowie. Prezes spółki Paweł Jarczewski i prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała parafowali wczoraj porozumienie o współpracy w tym zakresie. W dokumencie nie ma na razie konkretnych kwot, ale deklaracje spółki wskazują, że Azoty skłonne są wydawać w Tarnowie miliony każdego roku.

Podpisanie dokumentu to dobra wiadomość między innymi dla sympatyków sportu i samych sportowców. Grupa Azoty w tej chwili jest jednym z kluczowych sponsorów broniącej tytułu Mistrza Polski żużlowej drużyny Unii Tarnów. Rocznie spółka wydaje na ten cel kilka milionów złotych. I wszystko wskazuje na to, że żużel pozostanie sportowym oczkiem w głowie firmy. Trwają już przymiarki do tworzenia budżetu na wsparcie tej dyscypliny na rok przyszły. - Temat jest w tej chwili na etapie rozmów z zarządem spółki żużlowej - mówi prezes Jarczewski. - Spoglądamy również na inne dyscypliny, jak piłka ręczna czy nożna.
Praktycznie pewne jest już, że Azoty wesprą finansowo szczypiornistów z Tarnowa, a na ich pomoc liczyć będą mogli również futboliści Unii.

Rozmowy miasta z nowym zarządem spółki na temat współpracy trwały tygodniami. - To strategiczne dla Tarnowa porozumienie obejmujące kilka obszarów funkcjonowania miasta - mówi Ryszard Ścigała.

Miasto ma również pewność, że Azoty łożyć będą nadal na kulturę. W parafowanej wczoraj umowie wpisane zostały trzy sztandarowe wydarzenia kulturalne Tarnowa: Tarnowska Nagroda Filmowa, festiwal komedii Talia i festiwal sztuki Art Fest. - To cenny partner, jeśli chodzi o stabilność finansową i rozwój tych wydarzeń - komentuje wiceprezydent Tarnowa Dorota Skrzyniarz.
Szczegóły finansowe ustalane będą podczas podpisywania wieloletnich umów z organizatorami tych przedsięwzięć. Do tej pory Grupa Azoty przeznaczała w Tarnowie na kulturę kilkaset tysięcy złotych rocznie. Szefowie spółki o kwotach na przyszłość na razie nie chcą rozmawiać. - W tej chwili budujemy przyszłoroczny budżet promocyjny - ucina spekulacje prezes Jarczewski.

Firma stawia też na edukację. Wczoraj, podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych, została zawarta pierwsza szczegółowa umowa w tym zakresie. Grupa Azoty gwarantuje w niej zatrudnienie dla 10 najlepszych absolwentów szkoły z każdego rocznika aż do 2017 r. Firma pomoże w organizacji praktyk dla uczniów ZST i wyjazdów naukowych dla uczniów i nauczycieli.

Kilka tygodni wcześniej Azoty zobowiązały się corocznie przekazywać dotacje na rzecz działającej przy szkole Fundacji im. Ignacego Mościckiego. Pieniądze przeznaczane mają być przede wszystkim na zakup wyposażenia pracowni specjalistycznych czy fundowanie stypendiów dla uczniów osiągających najlepsze wyniki.

Jedyna taka umowa firmowana przez Grupę Azoty
Umowa miasta ze spółką powinna ostudzić temperaturę dyskusji wokół przyszłości związków Grupy Azoty z Tarnowem.
Temat jest głośny od czasu usunięcia wyrazu "Tarnów" z nazwy spółki, a potem zmian personalnych w jej zarządzie. Zwłaszcza te ostatnie rodziły obawy o dalsze zaangażowanie Azotów w ważne dla miasta dziedziny. Parafowana wczoraj umowa - jedyna tego typu firmowana przez Grupę Azoty - jest sygnałem, że firma z mecenatu ani sponsoringu w Tarnowie wycofywać się nie zamierza. Nie wyklucza nawet zwiększenia tych wydatków. A ma się czym dzielić. Zysk netto spółki za pierwsze półrocze to ponad 770 mln zł, czyli ok. 200 mln zł więcej niż roczny budżet Tarnowa.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska