Wykańczają Ośrodek Ruczaj w Krakowie
Budynek Ośrodka Ruczaj posiada cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentacyjna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część zajmuje wielofunkcyjna sala widowiskowa oraz scena z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.
Podstawową funkcją placówki będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.
Wartość umowy z generalnym wykonawcą, firmą P.B.P. „Łęgprzem” Spółka z o.o. to 55 592 023,00 zł, w tym 30 mln zł to środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Nowoczesność na Ruczaju
Jednym z ciekawszych stosowanych w sali widowiskowej rozwiązań są tzw. reflektory akustyczne. To specjalnie wyprofilowane płaszczyzny sufitowe montowane na uchwytach. Ich zadaniem jest kierowanie odbitych fal dźwiękowych na widownię, jednocześnie zapewniając wzajemną słyszalność wykonawców na scenie. Reflektory akustyczne będą zamontowane pod różnym kątem oraz na różnych wysokościach tworząc fale. Dodatkowo zasłonią kładkę techniczną do obsługi przedsięwzięć scenicznych, przebiegającą nad widownią, która znajdzie się w przestrzeni pomiędzy stropem a właśnie tymi reflektorami.
Nowe drzewa na Ruczaju
Firma Łęgprzem – wykonawca Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza – wykonał kolejny etap nasadzeń drzew. O nowe rośliny wzbogaci się rejon ulic Jana Kantego Przyzby i Zalesie.
Gatunek dominujący to wiśnie, ale są też jabłonie i polne klony. Łącznie, w tym etapie, okolica osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie i Ośrodka Ruczaj wzbogaci się o 52 drzewa.
Prowadzone obecnie nasadzenia to nie pierwsze i nie ostatnie takie działanie, wynikające z kontaktu na budowę Ośrodka Ruczaj. Jesienią 2023 r. nasadzono 67 sztuk drzew. Za kilka tygodni Łęgprzem zrealizuje ostatni etap nasadzeń. Wtedy w rejonie realizowanej inwestycji przybędzie 45 drzew. Łączna liczba nasadzeń wynikających z umowy to 164 sztuki.