https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Baby świętują w Racławicach. Rzucają gumowcem do beczki, szukają grochu, liczą wypłatę męża, chwalą się sprytem i umiejętnościami

Barbara Ciryt
Święto Baby w Racławicach w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Konkurencja "Kopciuszek" szukanie grochu w wiadrze z mąką
Święto Baby w Racławicach w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Konkurencja "Kopciuszek" szukanie grochu w wiadrze z mąką Barbara Ciryt
Konkurencje nietuzinkowe przygotowano - jak co roku - na Święto Baby w Racławicach w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Panie sprawdzały swoją celność rzucając gumowcem do beczki, szukały igły w sianie rozrzuconym na boisku sportowym, liczyły wypłaty męża. Konkurencji dla najodważniejszych pań było znacznie więcej. Zmagania konkursowe zaczynają się już dużo wcześniej przed świętem, bo chętne gospodynie piekły ciasta, które oceniało jury, a degustowali uczestnicy zabawy.

Święto Baby w Racławicach przygotowuje sołectwo z sołtysem na czele. To radosna zabawa z piknikiem dla mieszkańców. A wybór Baby Roku w Racławicach (obok Przegini) jest wzorowany na wyborach Chłopa Roku w Racławicach, tych w powiecie miechowskim. W tym roku najlepszego chłopa wybierano po raz 27. Święto Baby ma nieco krótszą historię, ale jak nam mówi sołtys Henryk Babiuch nazwa wioski zobowiązuje i skoro w Racławicach tzw. kościuszkowskich są wybory chłopa, to i wybory baby muszą być w Racławicach.

- Organizujemy to święto od 17 lat. Zaczął sołtys Jan Hrabia, mój poprzednik i kontynuujemy zabawę. Zainteresowanie jest ogromne. Oprócz konkursów zręcznościowych, sprawdzających umiejętności pań, ale tak w żartach, mamy też cieszący się wielkim zainteresowaniem konkurs na najlepsze ciasto. W tym roku ciast było 15, a jury miało kłopot które wybrać. Do tych konkursów zgłaszają się kobiety z całej gminy, nie tylko z Racławic - mówi sołtys Henryk Babiuch.

Kulminacyjnym punktem na Święcie Baby były konkursy dla kobiet. Do wystartowania w tych konkurencjach trzeba mieć odwagę. Konkursy podczas wyboru Baby Roku sprawdzają umiejętności kobiet w różnych pracach domowych, trzeba popisać się sprytem, umiejętnościami, ale tak na niby. Konkursy te wymyślają i przygotowują pracownicy ośrodka kultury.

W tym roku panie zaczęły od rzutów gumowcem do beczki, tak sprawdzano celne oko gospodyń z całej gminy. Potem najcierpliwsze i najodważniejsze panie szukały igły w stogu siana. Były też wyścigi, ale z utrudnieniem, bo w workach i to slalomem. A w konkurencji "Kopciuszek" polecono paniom przebieranie grochu, trzeba było go poszukać w wiadrach z mąką, a dla mężatek był konkurs - liczenie wypłaty męża. Wygrywały te, które podobno liczą codziennie. To wszystko były żartobliwe konkursy, ale wybory na tym się nie skończyły, bo był i konkurs na poważnie czyli rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze ciasto. Wygrało ciasto o wdzięcznej nazwie "Lazurowa sjesta".

Tu w komisji konkursowej znaleźli się poseł na Sejm Dorota Marek, radny Sejmiku Grzegorz Małodobry i wicestarosta krakowski Wojciech Pogan. Podczas rozdawaniu nagród wspierali ich współorganizatorzy święta wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała oraz sołtys Racławic Henryk Babiuch.

- Gratulujemy paniom umiejętności, przygotowały znakomite ciasta. Ja też jestem gospodynią i wiem, że ciasta najczęściej się udają, ale nie wtedy, gdy trzeba je zrobić na pokaz, do degustacji, najpiękniejsze i najsmaczniejsze. A tutaj paniom udały się mimo tych wymogów, gratujemy - mówiła poseł Dorota Marek.

Mieszkańcom Racławic podczas świętowania towarzyszył Łukasz Smółka, nowy marszałek Małopolski. Organizatorzy święta cieszyli się, że po wyborze to był jego jeden z pierwszych wyjazdów w teren.

- Towarzyszę mieszkańcom gminy Jerzmanowice-Przeginia od wielu lat, znam tutejsze organizacje społeczne na przykład KGW Racławianki i strażaków z OSP. Współpraca z nimi to przyjemność. A paniom podczas Święta Baby kibicuję już kolejny raz - mówi marszałek Łukasz Smółka.

Podczas święta atrakcje z poszukiwaniem skarbów przygotowało tez Stowarzyszenie Geo-His. - Organizujemy tu co roku zabawy dla dzieci z użyciem wykrywaczy metali, co bardzo przyciąga młodych poszukiwaczy. Zakopujemy dla nich metalowe krążki z logo naszego stowarzyszenia, co na wzór monety - opowiada Kazimierz Tomczyk, szef Stowarzyszenia Geo-His i wskazuje kolejki ustawiające się do udziału w tej akcji.

Święto Baby to także okazja do posłuchania występu Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic oraz zaprezentowania się Młodzieżowego Zespołu Mazureczek, który uatrakcyjnia różne święta i imprezy w gminie Jerzmanowice-Przeginia. A do tego popisy i prezentacje Zespołu Tanecznego z Jerzmanowic pod kierunkiem Kazimierza Cygana.

XXI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale

Widowiskowy festiwal orkiestr w Skale. Tańce wojskowych muzy...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska