Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2022 w Kopalni Soli Bochnia, pierwsza po dwuletniej przerwie. Górnicy dziękowali za szczęśliwą pracę, była wspólna Karczma Piwna

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Barbórka 2022 w Kopalni Soli Bochnia, 8.12.2022
Barbórka 2022 w Kopalni Soli Bochnia, 8.12.2022 Paweł Michalczyk
Po raz pierwszy od 2019 roku w podziemiach Kopalni Soli Bochnia odbyła się tradycyjna Barbórka. Była to okazja do świętowania i podsumowania trudnego czasu pandemii, który mocno odbił się na frekwencji w kopalni. Jak przystało na każdej Barbórce, był skok przez skórę, czyli obrzęd przyjęcia do społeczności górniczej oraz Karczma Piwna.

Barbórka 2022 w Kopalni Soli Bochnia. Podziękowania za pracę, skok przez skórę i Karczma Piwna, 8.12.2022

W przemówienia prezesa Kopalni Soli Bochnia nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji gospodarczej, a także podziękowań dla społeczności górniczej.

- Za trudną i odpowiedzialną pracę budzącą podziw, respekt i uznanie, pragnę dziś naszej górniczej braci serdecznie podziękować. Dziękuję za państwa wysiłek i za bardzo dobrą współpracę. Dziękuję za to, że potrafimy rozmawiać na najtrudniejsze tematy, nawet płacowe i potrafimy wspólnie rozwiązać swoje problemy. Jesteśmy bliscy podpisania nowego zakładowego układu zbiorowego pracy, co w warunkach rosnącej płacy minimalnej oraz rosnących cen węgla nie było takie łatwe - mówił prezes Kopalni Soli Bochnia Zygmunt Dobrowolski.

2022 rok w Kopalni Soli Bochnia najlepszym od lat

Prezes stwierdził, że 2022 rok będzie najlepszym od kilku lat pod względem wyniku finansowego spółki. - Mijający rok 2022 jest dla nas rokiem powrotu do wysokiego poziomu frekwencji. Po jedenastu miesiącach odnotowaliśmy jej wzrost o 52,63 procent w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Prezes zaznaczył, że przed kopalnią nowe wyzwania i plany, które powinny się przyczynić do wzrostu liczby turystów do ok. 250 tys. rocznie. Dotychczasowy rekord liczby turystów w bocheńskiej kopalni soli padł w 2017 roku i wyniósł 192 445 osób.

- Plan ten obejmuje poprawę wizerunku kopalni, uruchomienie nowej trasy turystycznej z ekspozycją multimedialną oraz rozszerzenie oferty turystycznej kopalni poprzez prowadzenie ruchu turystycznego na dwa szyby: zjazd Szybem Campi, wyjazd Szybem Sutoris w centrum miasta lub odwrotnie, w połączeniu z przejazdem turystów kolejką elektryczną trasą prowadzącą przez najbardziej atrakcyjne miejsca Bochni. Chcemy poprzez uatrakcyjnienie oferty turystycznej kopalni promować miasto i piękne obiekty znajdujące się na jego terenie - mówił dalej prezes Dobrowolski.

700 posiłków dziennie dla samych turystów

Prezes zapowiedział, że dla obsługi większego ruchu turystycznego konieczne będzie zaplecze socjalne, w tym restauracja zlokalizowana na powierzchni wraz z kuchnią przygotowującą posiłki również dla turystów przebywających pod ziemią. Ma to spowodować obniżenie kosztów oraz otwarcie kopalni na mieszkańców. - Przy restauracji powstanie plac zabaw dla dzieci, aby rodziny z małymi dziećmi mogły tam spędzać swój wolny czas - zapowiedział szef kopalni.

W jego ocenie restauracja przy kopalni sprawdzi się, mimo że obecnie branża gastronomiczna przeżywa kryzys. - Nasza kuchnia funkcjonująca w podziemiach w okresie wzmożonego ruchu turystycznego przygotowuje około 700 posiłków dziennie. My mamy klientów, naszych gości, będziemy robić to samo, tylko na powierzchni, co jest bardziej uzasadnione ekonomicznie, zachowują możliwości podawania posiłków pod ziemią. Przy okazji otworzymy się na potrzeby mieszkańców, a każdy dodatkowy klient naszej restauracji przyczyni się do obniżenia jednostkowych kosztów wytworzenia naszych posiłków. Jesteśmy przygotowani do zrealizowania tych planów już w pierwszym półroczu 2023 roku.

Do tej pory kopalnia odnowiła godło państwowe, a także wykonała napis na Szybie Sutoris. Kolejnym krokiem będzie wymiana zadaszeń na nadszybiach Campi i Sutoris na takie jak przed setkami lat wraz z podświetlanymi napisami Kopalnia Soli Bochnia 1248.

Podsumowując swoje przemówienie, prezes Zygmunt Dobrowolski poinformował, że wraz z władzami Kopalni Soli Wieliczka złożył wniosek o wpisanie obrzędów barbórkowych na krajową listę niematerialnego dziedzictwa, aby w konsekwencji wpisać je na listę UNESCO (w 2013 roku Kopalnia Soli Bochnia została wpisana na listę UNESCO).

- Korzystajmy z tej pięknej tradycji i kultywujmy ją w dniu dzisiejszym. Bawmy się i śpiewajmy. Po części oficjalnej zapraszam na wspólne biesiadowanie - podsumował prezes.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska